Jak prawidłowo dbać o instalację LPG w samochodzie? Co wymieniać, konserwować i pilnować

Jak prawidłowo dbać o instalację LPG w samochodzie? Co wymieniać, konserwować i pilnować

Podaj dalej

Kierowcy posiadający instalację LPG to ogromni szczęśliwcy, którym zazdroszczą koledzy posiadający diesel czy benzyniaka. Oszczędności płynące z tankowanie sprawiają, że portfel nie chudnie w przyśpieszonym tempie, a radość z jazdy wcale nie jest mniejsza. Tylko trzeba pamiętać o kilku warunkach, aby zadowolenie trwało jak najdłużej.

Masz LPG? Dbaj o niego

gaz lpg konserwacja

Mając instalację gazową tak naprawdę dochodzi nam kolejny układ o który przyjdzie nam dbać. Nikogo nie powinno to pod żadnym względem wystraszyć, bowiem tak naprawdę to nic wielce skomplikowanego i trudnego. Co najważniejsze, nikt nie powinien martwić się o silnik. To mit, że gaz psuje jednostkę napędową – technologia poszła tutaj już wystarczająco daleko.

Warto mieć na uwadze, że cały układ LPG cierpi tak samo zimą, jak i te układy na inne paliwa. Obowiązkiem jest zatem staranne przygotowanie się do tego, aby gaz nie zawiódł nas w najbardziej trudnym momencie dla każdego kierowcy. Jest kilka obowiązkowym rzeczy, które zatem trzeba wykonać.

Najlepiej zacząć od sprawdzenia akumulatora, mając na względzie poziom zabrudzenia klem i ich wyczyszczenie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie bądź wymiana świec i przewodów zapłonowych. Gaz potrzebuje, aby te elementy działały bezproblemowo.

instalcja LPG gaz

Ulatniający się gaz

Warto sprawdzić na specjalistycznym warsztacie jeżeli nie co sezon, to w ostateczności co dwa czy nigdzie nie uchodzi wolno gaz. Zwłaszcza z węży elastycznych, którymi nieustannie przepływa mieszanka propanu i butanu. Ważna jest również kontrola płynu chłodzącego. I choć może wydawać się to dziwne, to jednak jego niedobór może doprowadzić do złego ogrzewania reduktora. W konsekwencji doprowadzi to do zakłóceń procesu odparowywania LPG i złą pracę silnika.

I tak jak w przypadku auta typu diesel czy benzyniaka, tak i tu trzeba wymieniać regularnie filtr – w tym przypadku gazu. Jakość gazu może być różna, zwłaszcza jeżeli tankujemy go na mniej markowych stacjach LPG.

serwis lpg gaz

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News