Jak Polscy kierowcy wyłudzają odszkodowanie z ubezpieczenia? Oto jedne z popularniejszych metod

Jak Polscy kierowcy wyłudzają odszkodowanie z ubezpieczenia? Oto jedne z popularniejszych metod

kierowcy kolizja odszkodowanie

Podaj dalej

Polscy kierowcy uwielbiają wyłudzać odszkodowania na samochodach i mówimy tutaj już o naprawdę poważnej skali. Stajemy się pod tym względem coraz bardziej bezczelni i aroganccy. Choć nie ma na to żadnych dowodów, to jednak przedstawiciele branży nie mają wątpliwości, że co dziesiąta szkoda nie jest dziełem przypadku. Coraz chętniej lubimy naprawiać auto nie ze swoich pieniędzy. Ale to nie jedyny powód.

Kierowcy coraz odważniej wyłudzają odszkodowania

Oszustwami nie zajmują się już wyłącznie pojedyncze osoby, ale mówi się o zorganizowanych grupach. Wbrew pozorom proceder jest bardzo trudno udowodnić, co niestety działa na korzyść przestępców. To, że problem jest ogromny widać na rynku assistance, gdzie interwencji jest więcej niż przez ostatnie lata.

– Od początku pandemii obserwujemy rosnący odsetek oszustw w ogólnej liczbie zgłoszeń z assistance samochodowego. Na szczęście coraz lepiej znamy metody działania przestępców i skutecznie utrudniamy im działanie. Walka z oszustwami zaczyna się już w momencie kontaktu „poszkodowanego” z pomocą drogową. Nasi kierowcy lawet posiadają wiedzę w zakresie szkód komunikacyjnych, psychologii, orientację w terenie i lokalnej społeczności. W związku z tym potrafią bardzo szybko dokonać wstępnej analizy technicznej, wykryć wątpliwe stłuczki, powtarzających się sprawców lub podejrzane warsztaty, do których kierowane są uszkodzone samochody – czytamy na Samar.pl, gdzie sytuacje komentuje Leszek Gardocki, menadżer Zespołu Sieci Usługodawców w Global Assistance Polska (GAP).

W jaki sposób wymusza się odszkodowanie?

Wśród często stosowanych metod – zwłaszcza w obecnym okresie – jest napotkana awaria aut, niedaleko morza bądź gór, gdzie celem jest wyłudzenie pobytu w hotelach. Inna metoda to korzystanie z usług fikcyjnego holowania uszkodzonego samochodu, za które wystawiana jest wysoka faktura. Kierowcy korzystają z prawa wynajmowania pojazdów zastępczych spoza licencjonowanej sieci, które nie są następnie użytkowane, a koszty obciążają ubezpieczycieli

No i oczywiście na koniec ta najbardziej standardowa i popularna, a więc zaplanowane stłuczki. W modzie jest kolizja aut z wyższej półki z wypożyczalni, co ma na celu poprawę budżetu firm. Ubezpieczalnie znają problem i dokładnie analizują każde zdarzenie, a odpowiadają za to odpowiednie departamenty ubezpieczyciela.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News