Jak głośno można słuchać muzyki prowadząc samochód? Kiedy policja może dać nam za to mandat

Jak głośno można słuchać muzyki prowadząc samochód? Kiedy policja może dać nam za to mandat

Podaj dalej

Niektórzy kierowcy uwielbiają podróżować z głośno włączoną muzyką. Są również i tacy wielbiciele, którzy na swoich czterech kółkach montują sprzęt z wyższej półki, jeżeli chodzi o głośniki. Gdzie jest jednak granica tego, jak bardzo można rozpuścić muzykę na full i czy w ogóle taka jest. Nikt przecież nie chce, aby podpaść policji i otrzymać za takie coś mandat.

Mandat za muzykę w aucie to absurd

radio mandat muzyka

Każdy kierowca musi wiedzieć o jednym, a mianowicie, że prawo nie reguluje głośności słuchania muzyki w aucie. Co za tym idzie, możemy jej tak naprawdę słuchać tak jak nam się to podoba. I to bez względu na to czy mam otwarte okna w pojeździe, czy zamknięte. Również nie ma to znacznie na to, czy nasz samochód to kabriolet.

Słuchanie głośno muzyki jednakże skutkuje tym, że prowadzi nas w bardzo nieoczekiwane zachowania. Tak naprawdę możemy nawet nie mieć o nich do końca świadomości prowadząc samochód. A jednym z takich psychologicznych punktów, jest to, iż bardzo głośna muzyka niesie nas do tego, aby jechać szybciej. Bez niej gwarantowane jest to, że podróż odbywałaby się z mniejszą prędkością.

Głośna muzyka także wyłącza u nas czujność, myślenie i szeroko rozumiane kontakt ze światem zewnętrznym. Spada także nasz czas reakcji i to aż 20 procent, gdy w aucie rozbrzmiewa 95 dB. Pomijamy już całkowicie fakt, że wówczas możemy nie usłyszeć, że z którejś strony nadjeżdża pojazd uprzywilejowany.

muzyka radio samochod

Mimo wszystko ukarani i tak możemy zostać

Jeżeli się bardzo postaramy mandat i tak możemy dostać za słuchanie głośnej muzyki. Jeżeli będzie to uciążliwe, np. staniemy pod czyimiś oknami nocą i zrobimy car party, wówczas nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Będzie to traktowane jako zakłócanie spokoju.

To stanowi wykroczenie  określone w art. 51 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 114 z późn. zm.) za które grozi mandat w wysokości 500 zł, a nawet kara aresztu czy ograniczenia wolności.

muzyka zabawa mandat

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News