PILNE: Jak długo diesel i benzyna będą jeszcze drożeć? Padła data, ale kierowcy nie będą z niej zadowoleni

PILNE: Jak długo diesel i benzyna będą jeszcze drożeć? Padła data, ale kierowcy nie będą z niej zadowoleni

diesel benzyna paliwo

Podaj dalej

Już niemal od roku cena za diesel i benzynę miesiąc do miesiąca jest coraz wyższa. Jak długo będziemy musieli mierzyć się jako kierowcy z taką sytuacją? Wygląda na to, że problem dotykający w dużej mierze nasze finanse jeszcze potrwa. Według dochodzących sygnał nie będzie to krótki okres, a dość długi. A przy obecnych cenach paliw nie brzmi to dobrze.

Diesel i benzyna jeszcze długo będą drożeć

Już od pewnego czasu wiadomo, że nie ma mowy nawet o stabilizacji ceny pali, a co dopiero o obniżkach. Październik będzie kolejnym miesiącem, w którym na jego koniec statystycznie paliwo będzie droższe niż na jego początku. Tym razem w dodatku może to być jedna z wyższych podwyżek w skali pełnego miesiąca.

Diesel i benzyna jest coraz droższa, bowiem coraz droższa jest również ropa na świecie. Dzieje się tak, bowiem jest bardzo mocne ożywienie globalnego popytu na paliwa. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest m.in. rosnąca cena gazu ziemnego, przez co szukana jest alternatywa i jest nią właśnie ropa naftowa.

Szacuje się, że popyt na ropę  może wzrosnąć nawet o 500 tys. baryłek dziennie, właśnie przez wysokie ceny gazu ziemnego, co wymusza zmianę źródeł energii. OPEC+ oraz inne kraje w tym Rosja, nie podejmują żadnych większych ruchów w tej kwestii. Ostrożnie zmniejszają ograniczenia w dostawach swojej ropy, przez co są coraz trudniejsze warunki podażowe na rynkach paliw. Z tego powodu nie widać końca wzrostu ceny ropy na giełdzie, a deficyt nie zostanie zaspokojony przywróceniem do równowagi.

Minie rok zanim sytuacja się unormuje

Na dzień dzisiejszy wedle koncernu BP globalne zużycie ropy powróci do normy dopiero w III kwartale 2022 roku. Takie są szacunki, choć można przypuszczać, że będzie to miało miejsce na pewno nie wcześniej niż w końcówce tego okresu. Jak wiadomo początek III kwartału to okres wakacyjny, gdzie podać znów jest znacząca. Klienci w tym czasie wyjeżdżają masowo na urlopy.

Biorąc pod uwagę nieustanną tendencję, aż strach pomyśleć ile zapłacimy za diesel i benzynę za równy rok. Zwłaszcze jeżeli te prognozy się sprawdzą i faktycznie miesiąc do miesiąca będziemy płacili więcej. A już nie jedne analityk informuje, że możemy być zaskoczeni tym ile za jakiś czas przyjdzie wydawać nam na paliwo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News