Jak chronić silnik diesla. To naprawdę jest takie proste

Jak chronić silnik diesla. To naprawdę jest takie proste

silnik diesla ochrona

Podaj dalej

Halo! Kierowco! Skoro posiadasz silnik diesla równie ważne dla ciebie powinno być to, jak w prawidłowy sposób należy go eksploatować. Przy tej jednostce napędowej jest to niezwykle ważne. A biorąc pod uwagę, że nie wymaga to wielkiego trudu, powodów do zmartwień nikt nie powinien mieć żadnych.

O silnik diesla trzeba należycie dbać

diesel silnik

Żeby nasza jednostka napędowa miała znacznie dłuższą żywotność trzeba stosować się go ogólnie przyjętych zaleceń. Wśród najważniejszych jest pamiętanie o tym, aby chłodzić turbinę po zakończonej jeździe, przynajmniej przez pół minuty. Istotne jest również, aby po rozpoczęciu jazdy w pierwszych minutach gwałtownie nie przyśpieszać.

Jeżeli nasz tryb życia wymusza na nas jazdę głównie po mieście, dobrze z dwa razy w miesiącu udać się w dłuższą podróż. Chodzi głównie o oczyszczenia filtra DPF. Należy pamiętać, że diesel powstał z myślą o dłuższych trasach, a nie do jazdy po mieście.

Nie tylko jednak sama ostrożność w jeździe jest ważna. Liczą się również kwestie serwisowe o których należy regularnie pamiętać. Bez nich nawet w pełni prawidłowa jazdy nie uchroni nikogo przed awariami. A jak powszechnie wiadomo w przypadku tych aut nie są one tanie. Ważne jest również to, żeby wlewać paliwo dobrej jakości.

silnik diesla samochod

Priorytety, jeżeli chodzi dbanie serwisowe

Wszystkie wskazówki powinny być dla kierowcy, niczym tabliczka mnożenia. Trzeba o nich pamiętać, żeby móc spokojnie przesypiać noce, nie martwiąc się o awaryjność pojazdu. A zacząć należy od regularnej wymiany oleju oraz wszystkich filtrów. Choć z reguły podawane są kilometry, najlepiej zrobić to przed każdą zimą.

Jeżdżący po mieście powinni korzystać z dodatku do oleju napędowego, który obniża temperaturę samozapłonu sadzy. Zależnie od tego ile pokonujemy kilometrów rocznie, warto raz na kilka lat poddać samochód czyszczeniu układu wtryskowego. Robią to niektóre warsztaty za pomocą specjalistycznego środka, podłączanego do pompy paliwa. Wtedy także można wyczyścić kolektor dolotowy i zawór recyrkulacji spalin.

diesel tdi

To takie proste

Choć tak naprawdę nic tutaj nie wydaje się trudnego i skomplikowanego, to jednak wielu kierowców bagatelizuje te problemy. Wydaje im się, że skoro silnik diesla pracuje dobrze, to tak już będzie zawsze. Podobnie jak z innymi rzeczami – wszystko jest do czasu.

Warto zatem regularnie wydawać mniejsze pieniądze, aby z czasem nie wystraszyć się płacąc za uszkodzone wtryski czy całe sprzęgło.

SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? MEGA PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News