ITD wezwane do pożaru z tragedią w tle. Wywołał go niedoświadczony kierowca przewożący towary niebezpieczne

ITD wezwane do pożaru z tragedią w tle. Wywołał go niedoświadczony kierowca przewożący towary niebezpieczne

Podaj dalej

Funkcjonariusze ITD z Wrocławia na wezwanie Państwowej Straży Pożarnej, w środku nocy pojawili się drodze krajowej Nr S5. Doszło tam do pożaru zespołu pojazdów składającego się z ciągnika siodłowego i naczepy.

Powodem zdarzenia było nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy przewożącego m.in. towar niebezpieczny UN 3264 MATERIAŁ ŻRĄCY, CIEKŁY, KWAŚNY, NIEORGANICZNY, I.N.O. II grupa pakowania (kwas chromowy, kwas fosforowy) w ośmiu DPPL-ach do jednego z zakładów w Bochni.

28-latek pracujący w zawodzie od pół roku, po tym jak doszło do wystrzału dwóch opon na osi napędowej ciągnika z prawej strony, chciał przemieścić zespół pojazdów na poszerzenie drogi w celu dokonania wymiany koła. Tarcie uszkodzonej opony było jednak tak duże, że doszło do pożaru.

Jeden z kierowców zatrzymał się, aby pomóc w gaszeniu. Niestety, po chwili z dużą prędkością nadjechał kolejny pojazd członowy, który uderzył w stojącą naczepę. W wyniku uderzenia kierowca tego pojazdu poniósł śmierć na miejscu.

W trakcie oględzin spalonego zespół pojazdów ITD ustaliło, że nie został on oznaczony prawidłowo tablicami barwy pomarańczowej, choć kierowca miał świadomość, iż powinien jechać pod pełnym ADR-em. Gaśnice, którymi dysponował kierowca nie spełniały warunków określonych w 8.1.4.4 umowy europejskiej dotyczącej przewozu towarów niebezpiecznych ADR – brakowało naniesienia na gaśnicy daty następnego badania kontrolnego.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News