Ile wyniesie najniższa krajowa od 2024 roku? Nadchodzi bardzo duża podwyżka wynagrodzeń

Ile wyniesie najniższa krajowa od 2024 roku? Nadchodzi bardzo duża podwyżka wynagrodzeń

mandat policja donos misja donoszenie łódź pan roman

Podaj dalej

W ciągu najbliższych miesięcy najniższa krajowa pójdzie znacząco w górę. Pierwsza podwyżka była już na początku roku, a druga zaplanowana jest od 1 lipca. Tak naprawdę jednak gigantyczny przeskok będzie od 1 stycznia 2024 roku kiedy każdy Polak w tym kraju nie będzie mógł zarobić już mniej niż 4100 złotych brutto, a może nawet i więcej!

Ile wynosi najniższa krajowa w 2024 roku?

zasilek pieniadze zus
fot. freepik

Przez ostatnie lata w Polsce bardzo dynamicznie rośnie najniższa krajowa. Daje to radość oczywiście tym, którzy dzięki temu mogą zarabiać więcej. To oczywiście większe zmartwienie dla przedsiębiorców, którzy muszą więcej wydać na pracownika. A żeby wydać więcej muszą więcej zarobić, a więc w sklepach jest drożej – i tak w skrócie napędza się inflacja.

Jak wyglądały podwyżki minimalnego wynagrodzenia w kraju w ostaniach latach?

  • Od 1 lipca 2023 roku minimalna płaca będzie wynosić 3 600 zł brutto miesięcznie,
  • Od 1 stycznia 2023 roku minimalna płaca wynosi 3 490 zł brutto miesięcznie,
  • Od 1 stycznia 2022 roku minimalna płaca wynosi 3 010 zł brutto miesięcznie,
  • Od 1 stycznia 2021 roku minimalna płaca wynosiła 2 800 zł brutto miesięcznie,
  • Od 1 stycznia 2020 roku minimalna płaca wynosiła 2 600 zł brutto miesięcznie,
  • Od 1 stycznia 2019 roku minimalna płaca wynosiła 2 250 zł brutto miesięcznie,
  • Od 1 stycznia 2018 roku minimalna płaca wynosiła 2 100 zł brutto miesięcznie.

Nowa propozycja najniższej krajowej jaka miałaby obowiązywać od nowego roku to… 4100 złotych brutto! Oznacza to podwyżkę aż o 500 złotych względem tego, co będzie obowiązywało od 1 lipca. Oznacza to, że wynagrodzenie netto (na rękę) dla pracownika wyniesie w przybliżeniu 3125 złotych. Oznacza to, że netto (na rękę) każdy otrzyma około 350 złotych więcej wynagrodzenia.

swiadczenie pieniadze rzad
fot. freepik

Zarobek to jedno, a życie to drugie

Warto jednak zauważyć, że minimalne wynagrodzenie nie zawsze zapewnia pracownikowi godziwe warunki utrzymania. W dobie inflacji tak naprawdę podwyżka mało kogo będzie cieszyć, a na pewno już satysfakcjonować. Bo de facto nikt praktycznie nie odczuje, że zarabia więcej, bowiem będzie go stać cały czas na tyle samo – a w zasadzie na tyle co wcześniej.

Dlatego też oprócz tego, że najniższa krajowa rośnie, to dla Polaka nie zmienia się nic. Zmienia się jedynie to, że klasa najuboższa dogania w szybkim tempie klasę średnio. Bo tak nie otrzymuje aż takich podwyżek wynagrodzeń od swoich pracodawców. Tym samym polska niebawem będzie podzielona na tych biednych i bogatych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News