Ile trzeba mieć łącznie pieniędzy na prawo jazdy? Uprawnienia drogie jak nigdy dotąd

Ile trzeba mieć łącznie pieniędzy na prawo jazdy? Uprawnienia drogie jak nigdy dotąd

word prawo jazdy

Podaj dalej

Prawo jazdy niebawem może stać się przywilejem dla bardziej zamożnych. Żeby dziś zdobyć uprawnienia trzeba mieć odłożonych dobrych kilka tysięcy złotych. Wszystko po to, aby w efekcie końcowym móc mieć w ręce dokument, który pozwoli nam prowadzić nam samochód. Choć już cena nie jest niska, to zapowiada się, że w przyszłym roku będzie jeszcze większa.

Prawo jazdy to skarbonka. Jak głęboka?

Osoby chcące zdobyć prawo jazdy na początku muszą zapisać się na kurs. Jego cena jest dość zróżnicowana i zależna od miasta, ale średnia na cały kraj wynosi około 2 700 złotych. Niedługo po tym jak dana osoba się zapisze, musi udać się na badania lekarskie, a za trzeba zapłacić 200 złotych. Niektóre szkoły oferują to w cenie, ale… i cena wtedy za sam kurs jest odpowiednio wyższa.

Przez kilka tygodni jest nieco z górki, bowiem kolejny wydatek czeka dopiero po kursie. Wtedy trzeba będzie za egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego zapłacić 30 złotych, a za praktyczny 140 złotych. Teraz pozostaje mieć tylko nadzieję, że uda się oba te sprawdziany zaliczyć za pierwszym podejściem. Jeżeli nie, to trzeba liczyć daną kwotę nieustannie dodawać, aż do skutku.

Jeżeli uda się zaliczyć egzamin, można świętować zdobycie prawo jazdy. Ale wydatki wciąż pozostają. Wyrobienie dokumentu to koszt 100 złotych i 50 groszy, a do tego trzeba doliczyć jeszcze zrobienie zdjęcia, a więc około 40 złotych. Jeżeli uda nam się wszystko zdać za pierwszym razem uprawnienia będą kosztować taką osobę nieco ponad 3 200 złotych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że statystycznie zdaje średnio 35 procent osób za pierwszym razem. Warto zatem mieć przygotowane 4 tysiące złotych – tak na wszelki wypadek.

Uprawnienia będą droższe

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego już od dłuższego czasu apelują do rządu o podniesienie stawek za egzamin na prawo jazdy. Te nie były już zmieniane od wielu lat, a jak wiadomo dziś wartość pieniądza jest zupełnie inna. O ile dla kursantów to dobra wiadomość, to jednak nie dla placówek muszących utrzymywać dany punkt.

Tematem zajęło się niedawno odpowiednie ministerstwo. Nieoficjalnie mówi się o kwocie blisko 50 złotych za egzamin teoretyczny i około 200 złotych za praktyczny. Zmian można spodziewać się w przyszłym roku, a więc wniosek płynie z tego jeden. Trzeba będzie odłożyć jeszcze więcej pieniędzy, aby spróbować zdobyć prawo jazdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News