Ile płacą kierowcy za LPG w innych krajach? Mocne zaskoczenie. Możemy czuć się oszukani?

Ile płacą kierowcy za LPG w innych krajach? Mocne zaskoczenie. Możemy czuć się oszukani?

lpg gaz samochod

Podaj dalej

Cena za LPG w ostatnim miesiącach poszybowała w naszym kraju znacząco w górę. Na wielu stacjach paliw w Polsce zbliża się ona do 3,20 zł/l, a średnia w całym kraju przekroczyła już 3 złote. Płacimy zatem praktycznie o złotówkę więcej niż około pół roku temu, a więc blisko 50 procent. Jak natomiast wygląda sytuacja w innych krajach z autogazem?

LPG równe i równiejsze dla innych

instalacja lpg gaz

Najtańsze LPG na świecie jest w Algierii, gdzie w przeliczeniu na złotówki kosztuje… 26 groszy. Poniżej złotówki tankuje się także w Angoli i Arabii Saudyjskiej. Z kolei po drugiej stronie bieguna ceny paliw jest Szwecja, gdzie litr kosztuje aż 5,86 zł/l. Z kolei powyżej 4 złotych trzeba zapłacić we Francji, Szwajcarii, Izraelu czy Grecji.

Dla nas najbardziej istotni są nasi sąsiedzi i to jak wygląda sytuacja u nich. W Rosji i na Białorusi za litr LPG płaci się nieco ponad 1,80 zł. Średnia cena w Czechach to natomiast 2,72 zł/l. O ile ktoś mieszka blisko południowej granicy jest jeszcze niewielki sens odwiedzania naszych sąsiadów, ale naprawdę niewielka. Podobnie sytuacja z ceną wygląda na Ukrainie.

Z kolei jeżeli chodzi o Niemcy, tutaj to bardziej oni chętniej będą przekraczać granice niż my. Tam w naszej walucie trzeba zapłacić 3,62 zł/l. Ogólnie cena w większości krajów waha się w okolicach od 3 do 4 złote, jeżeli chodzi o większość krajów w Europie. Mimo wszystko Polska wciąż pozostaje jednym z najtańszych krajów, poza tymi wspomnianymi.

Tankowanie LPG gaz

Dogonimy resztę z ceną autogazu

Oczywiście uwzględniając cenę w złotówkach, trzeba brać pod uwagę to, że to cena dla nas. Patrząc na to ile zarabia się w innych krajach pieniądz do wartości produktu nie wygląda już tak samo, co jest naturalne. Tym samym do średnich zarobków, czy najniższych można kupić zdecydowanie inną ilość paliwa za całą wypłatę.

Polska nie pozostanie jednak bierna na ceny w innych krajach. LPG wciąż będzie drożało i zbliży się wartością do takich krajów Chorwacja, Włochy czy Wielka Brytania, a więc okolice 3,50 zł/l. Pytanie tylko jakie wówczas będą ceny w tych krajach i czy nadal pozostaniemy jednym z tańszych krajów dla innych.

instalacja LPG

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News