Ile kosztuje fałszywe prawo jazdy z Ukrainy. I jaki jest bezsens jego posiadania

Ile kosztuje fałszywe prawo jazdy z Ukrainy. I jaki jest bezsens jego posiadania

Podaj dalej

W internecie nie brakuje ogłoszeń, że można nabyć fałszywe prawo jazdy z Ukrainy, za które należy zapłacić odpowiednią cenę. Atutem ma być to, że wedle producentów nielegalnego uprawnienia jest ono nie do wykrycia przez polskich funkcjonariuszy. To hasło reklamowe wydaje się jednak być mało na czasie.

Lewe prawo jazdy

prawo jazdy podrabiane

Wedle prawa w Polsce można posługiwać się prawo jazdy nabytym w każdym kraju, o ile jest ono rzecz jasna legalne. Decydując się jednak na okrężną drogę, a więc omijanie egzaminów, sporo ryzykujemy. I to nie tylko przy spotkaniu z policją, ale głównie na drodze. Nasza wiedza zapewne nie jest na tyle odpowiednia, aby bezpiecznie jeździć.

Funkcjonariusze doskonale wiedzą o procederze kupowania podrabianego prawo jazdy na Ukrainie i dokładnie sprawdzają takie dokumenty. A za posiadanie takiego grożą bardzo duże konsekwencje, z możliwością odbycia kary 5 lat więzienia. Zatem sytuacja jest traktowana poważnie.

W Polsce policjanci drogówki są przeszkoleni w temacie podrabianych dokumentów – zwłaszcza z Ukrainy. Nie jest zatem łatwo oszukać funkcjonariusza, ale łatwiej sprzedawcy oszukać nas. Kupujący nie mają odpowiedniej wiedzy o tym, jakie zabezpieczenia znajdują się na dokumencie.

prawo jazdy dokument

Cena kusi leserów

Obecnie taki typu dokument na czarnym rynku jest do nabycia za około 1 500 euro, a więc 6-7 tysięcy złotych. Niektórzy są wydać taką kwotę, aby ominąć całą procedurę nabywania prawo jazdy i nabyć je z nielegalnego źródła. A trzeba mieć na uwadze, że nie ma doskonale podrobionego uprawnienia. Choć by nam to pośrednik gwarantował i rekomendował różnymi historiami.

ukraina uprawnienia dokument

I co najważniejsze w tym wszystkim. Legalnie wydane dokumenty są w centralnych bazach danych, więc w przypadku kontroli może zostać przypadkowo się udać, ale już nie w momencie błahej kolizji. A w dodatku lewe prawo jazdy sprawia, że automatycznie nawet kupione OC czy AC nie jest ważne. Zdecydowanie lepiej obrać właściwą ścieżkę sięgnięcia po uprawnienie do kierowania samochodem.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News