Hamowanie silnikiem ma nie tylko plusy, ale też swoje minusy. Z reguły słyszymy wyłącznie o korzyściach

Hamowanie silnikiem ma nie tylko plusy, ale też swoje minusy. Z reguły słyszymy wyłącznie o korzyściach

skrzynia biegow hamowanie

Podaj dalej

W internecie można znaleźć bardzo wiele informacji na temat tego, jako korzystne jest hamowanie silnikiem. I trudno się temu dziwić, bowiem płynie z tego naprawdę wiele korzyści dla samochodu, a także dla portfela, bowiem oszczędza się paliwo. Ciężko jednak znaleźć rzecz na świecie, która ma wyłącznie same plusy, a nie ma żadnych minusów. Tak jest również w tym przypadku, co niestety jest bardzo często pomijane.

Jaki wady ma hamowanie silnikiem?

Widząc w oddali czerwone światło na skrzyżowaniu czy znak STOP, kierowcy lubią wytracać prędkość nie używając do tego kamulca. Robią to za pomocą skrzyni biegów i zmniejszania obrotów. Czynność dość prosta, ale na pewno nie bardzo łatwa. Tego, tak jak i wielu innych rzeczy, trzeba się po prostu nauczyć. Najlepiej dobrze wyczuwając samochód i moment, w którym należy zmienić bieg na niższy. Niewątpliwie łatwiej z tym mają kierowcy posiadający automatyczną skrzynię biegów, choć też nie do końca.

Cały sęk właśnie w tym, aby w odpowiednim momencie wcisnąć sprzęgło i wbić niższy bieg. Jeżeli zrobimy to bez wyczucia, wówczas spotka nas dość nieprzyjemnie uczucie szarpnięcia samochodem. Niestety nie jest to wyłącznie nieprzyjemne uczucie dla nas, ale także dla naszego pojazdu. Cierpią wtedy inne elementy, które przy wielu takich nieudanych próbach mogą po prostu doznać awarii.

Prowadzi do głównie do znacznie szybszego zużycia sprzęgła, a jak wiadomo ten element jest jednym z najdroższych w wymianie. Zależnie od samochodu można zapłacić za wymianę i naprawdę nawet kilka tysięcy złotych. Zabawa zatem jest dość droga i nic dziwnego, że po kilku szarpnięciach, niektórzy rezygnują z dalszej nauki takiego sposobu hamowania. Można wpakować się naprawdę w duży wydatek i zamiast oszczędności na wakacje, pieniądze trzeba będzie włożyć w samochód.

Kiedy hamowanie jest korzystne?

Hamowanie pedałem nożnym bardzo często jest krytykowane. Głównie ze względu na zanieczyszczenia z tarcz i klocków, jakie idą w związku z tym w środowisko. W nowoczesnej motoryzacji ma jednak ono swoje plusy. Mowa tutaj głównie o hybrydach, które w trakcie hamowania pedałem potrafią wytwarzać prąd służący do ładowania akumulatorów. Hamowanie silnikiem nie daje tutaj takiego atutu. Są jednak momenty nawet i w tych pojazdach, kiedy warto hamować silnikiem. Wiedzy lepiej zasięgać jednak najlepiej tutaj zawsze z instrukcji obsługi danego samochodu.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News