Haker czuwał nad oprogramowaniem. ITD wyłapało jego ingerencję w system ciężarówki

Haker czuwał nad oprogramowaniem. ITD wyłapało jego ingerencję w system ciężarówki

Podaj dalej

Kolejne kontrole ITD i kolejne dowody na niezwykłą pomysłowość przedsiębiorców i kierowców w celu łamania przepisów. Funkcjonariusze są jednak odpowiednio przygotowani na różnych oszustów i ich pomysłowość. Z reguły wszystko udaje się do pierwszej kontroli, a więc pokazuje, że nie było sensu próbować oszukiwać.

Nielegalne oprogramowanie wykryte przez ITD

itd

Ciężarówkę z tachografem umożliwiającym kierowcy fałszowanie zapisów czasu pracy została wykryta w trakcie kontroli. Okazało się, że w urządzeniu było wgrane niedozwolone oprogramowanie. Do kontroli doszło na odcinku S7 w Baraku, zestawem przewożono ładunek z Włoch do naszego kraju.

Po tym jak ITD wykryło ingerencję w oprogramowanie poddano go jeszcze testowani w trakcie próbnej jazdy. Potwierdziło to tylko przypuszczenia inspektorów. Wpisanie specjalnego kodu powodowało zapisywanie odpoczynku kierowcy zamiast jazdy.

Ciężarówka została skierowana do uprawnionego serwisu, gdzie wymieniono urządzenie rejestrujące i dokonano jego kalibracji na koszt właściciela pojazdu. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne, zagrożone karą w wysokości 11 tys. zł.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News