Gdy tankujesz diesel, benzynę czy LPG, nigdy tego nie rób! Kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego co im grozi

Gdy tankujesz diesel, benzynę czy LPG, nigdy tego nie rób! Kierowcy nawet nie zdają sobie sprawy z tego co im grozi

telefon diesel tankowanie

Podaj dalej

Dla niektórych osób moment tankowania samochodu to chwila wolnego czasu w ciągu dnia. Nie wszyscy jednak pamiętają o tym, że paliwa takie jak diesel, benzyna i LPG są po prostu niebezpieczne i trzeba przestrzegać na stacji paliw podstawowych zasad bezpieczeństwa. Większość osób pamięta tylko o tym, że nie wolno w tym miejscu palić. Ale to tak naprawdę nie wszystko.

Tankujesz diesel, benzynę i LPG? Pamiętaj o tym!

Ogień to oczywiście pierwsza rzecz jaka przychodzi nam do głowy w przypadku stacji paliw. W tego typu miejscu nie wolno palić nie tylko w trakcie tankowania czy przy dystrybutorze – nie wolno tego robić na całym terenie. Z tym jednak nie ma i nigdy nie było większego problemu wśród klientów.

Mniej osób pamięta jednak o tym, że w trakcie gdy wlewamy diesel, benzynę czy LPG nie wolno używać także telefonu komórkowego. Dlaczego? Ładunki elektrostatyczne w połączeniu z oparami, mogą być i doprowadzić do tzw. samozapłonu. Zapewne nie raz widzieliście tego typu filmik w internecie, gdy nie wiadomo skąd pojawia się ogień.

Telefon w momencie tankowania najlepiej pozostawić w kieszeni, a jeszcze lepiej gdyby był on w aucie. Kierowca czy pasażer nie powinni nigdy w momencie tankowania z niego korzystać, aby nie sprowadzić na siebie i innych niebezpieczeństwa. Choć to wydaje się niepozorne, to jednak niestety jest to bardzo prawdziwe.

Prawidłowe tankowanie

Kierowca zawsze powinien wyłączyć silnik, gdy już podjedzie do dystrybutora, a także zaciągnąć hamulec ręczny. Gdy w momencie tankowania zdarzy nam się rozlać paliwo należy pamiętać, aby nie ruszać zanim plama nie zostanie odpowiednio zmyta i zabezpieczona. W takiej sytuacji najlepiej powiadomić pracowników stacji, którzy są pod tym kątem odpowiednio przeszkoleni.

Każdy musi pamiętać o tym, że tego typu miejsce wbrew pozorom tworzy duże zagrożenie. I choć z reguły niespotykanie sytuacje dzieją się bardzo rzadko, to jednak ich prawdopodobieństwo wystąpienia jest bardzo duże właśnie tutaj.

.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News