Fotoradar zrobił ci zdjęcie jak jechałeś 50 km/h za szybko? Nie mają prawa zabrać ci prawo jazdy

Fotoradar zrobił ci zdjęcie jak jechałeś 50 km/h za szybko? Nie mają prawa zabrać ci prawo jazdy

fotoradar diesel mandaty

Podaj dalej

Kierowcy, których złapał fotoradar za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, nie mogą stracić prawo jazdy. To już nie żadne widzimisię, lecz wyrok jaki wydał Naczelnego Sądu Administracyjnego w jeden ze spraw – donosi o tym brd24.pl. Taka decyzja sprawia, że zmiana prawa w tej kwestii jest niezbędna, bowiem kierowcy poczują się w pełni bezkarni za kierownicą.

Fotoradar nie zabiera prawo jazdy

Historia którą przytacza brd24.pl miała miejsce w stolicy Polski, gdzie kierowca przekroczył prędkość o 78 km/h. Prezydent Warszawy podjął decyzję o zatrzymaniu kierowcy prawo jazdy, ale… okazało się, że taka decyzja nie ma podstawy prawnej. Nie można bowiem ukarać kierowcy, któremu w żaden sposób nie udowodniono, że to nie on prowadził samochód.

Zdarzenie miało miejsce w listopadzie 2018 roku, a pół roku później GITD skierowało do prezydenta Warszawy informację o zarejestrowanym naruszeniu prawa. Podjęto decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące, choć nie udowodniono, że to właściciel samochodu siedział za kierownicą w momencie, gdy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości.

Właściciel pojazdu złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego stwierdzając, że to nie on wówczas siedział w samochodzie. Podkreślił przy tym, że nie został jeszcze ukarany za wykroczenie, a co za tym idzie nie było podstawy do zabierania uprawnień. Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie wiedzieć czemu nie przychyliło się do tego, więc odwołanie poszło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten już przyznał rację mężczyźnie.

Decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny

Z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie zgodziło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Złożono zatem skargę kasacyjną, ale Naczelny Sąd Administracyjny przed kilkoma dniami uznał, że skarga nie jest zasadna i nie zasługuje na uwzględnienie. Tym samym po ponad dwóch latach kierowca wygrał z dziurą w polskim prawie.

Historia jaką opisał brd24.pl pokazuje, że w tego typu sytuacjach, jak znaczące przekroczenie prędkości, kierowca może czuć się bezkarny. Wystarczy tylko, że nie zostanie mu udowodnione, że to on wówczas przekraczał prędkość o ponad 50 km/h, gdy fotoradar robił zdjęcie. I wystarczy to do tego, aby wciąż mógł posiadać prawo jazdy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News