Fotoradar w Polsce na tle Europy. Ile jeszcze trzeba ich postawić? Maszyny do pieniędzy są wszędzie

Fotoradar w Polsce na tle Europy. Ile jeszcze trzeba ich postawić? Maszyny do pieniędzy są wszędzie

Nowe fotoradary na moście Poniatowskiego

Podaj dalej

Jak fotoradar w Polsce wpływa na bezpieczeństwo na drodze? Na pewno znacznie, tyle tylko, że na bardzo krótkim odcinku drogi. W zasadzie można by powiedzieć, że na kilkudziesięciu metrach. Badania pokazują, że gdy sie go minie, od razu wciskany jest pedał gazu i szybko notowane jeszcze zwiększenie prędkości.

Czy warto stawiać fotoradar?

licencja zezwolenie samochody dostawcze dmc
www.freepik.com

Urządzenie na pewno sprawdza, ale nie jest tak skuteczne jakby się oczekiwało. Sprawdza się niewątpliwie przed przejściami dla pieszych czy skrzyżowaniach. Stawianie go ”od tak” w innych miejscach, byle stał, jest całkowicie bezsensu. Zdecydowanie lepiej sprawdza się odcinkowy pomiar prędkości, który wręcz nakazuje wolniejszej jazdy na długiej drodze. Najlepiej z ustawionym tempomatem.

W Polsce liczba fotoradarów jest na poziomie 587 sztuk. Najwięcej znajduje się w województwie mazowieckim (105 szt.), wielkopolskim (54 szt.) oraz pomorskim (44 szt.). Najmniej mierników jest w województwie opolskim (12 szt.), świętokrzyskim (16 szt.) oraz kujawsko-pomorskim (21 szt.).

Patrząc na Europę jesteśmy zaraz za TOP 10. Dla przykłądu Niemcy mają ich aż prawie 5 tysięcy! Jaka jest tego skuteczność? Według wstępnych wyników w maju 2022 roku w Niemczech w wypadkach drogowych zginęły 254 osoby, a 35 100 zostało rannych.  To o 45 więcej ofiar śmiertelnych i 10 200 więcej rannych (wzrost o 41 proc.) niż w maju 2021 roku. Czy zatem fotoradar gwarantuje bezpieczeństwo?

Urządzenie pomoże uniknąć mandatu z fotoradarów
fot. freepik.com

Nie kary, a edukacja

Dane z Niemiec – nie tylko te i za wspomniany miesiąc, pokazują, że fotoradar nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze. Tutaj potrzebna jest edukacja i to od podstaw. Najlepiej mógłby to być przedmiot, bądź inne tego typu zajęcia, które będą odbywać się cyklicznie. Od podstawówki, aby wpajać najmłodszym, jak ważna jest rozważna jazda.

mandat fotoradar punkty karne
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News