Fotoradar rekordzista! Polacy przywieźli z wakacji dodatkowo ponad ćwierć miliona zdjęć

Fotoradar rekordzista! Polacy przywieźli z wakacji dodatkowo ponad ćwierć miliona zdjęć

mandat fotoradar punkty

Podaj dalej

Mocno wytężoną pracę miał niemal każdy fotoradar w Polsce w okresie wakacyjnym. Wszystkie urządzenia kontrolujące z jaką prędkością poruszamy się na danym odcinku zrobiły łącznie 259,6 tysiąca zdjęć. Biorąc pod uwagę, że wakacje trwają około 60 dni oznacza to, że dzienni niecałe 4,5 tysiąca kierowców otrzymało mandat! To niewątpliwie bardzo duża ilość.

W Polsce fotoradar ma co robić

Najbardziej wytężoną pracę miał fotoradar w Warszawie przy ul. Spacerowej, który wykonał największą liczbę niechcianych zdjęć w te wakacje – 1 900. Najwięcej razy prędkość przekraczali kierowcy samochodów osobowych – 95 procent. Z kolei średnia prędkość wszystkich zarejestrowanych wykroczeń wskazuje, że statystycznie jeździmy o 28 km/h za szybko.

Wedle informacji jakie przekazało ITD w miejscowości Załuzie fotoradar zarejestrował samochód jadący z prędkością 110 km/h, a kierowca przekroczył ponad dwukrotnie dozwoloną prędkość. Z niewiele mniejszą prędkością w miejscowości Stopnica jechał inny kierowca – 108 km/h, także poruszając się w obszarze zabudowanym. Ci, jak i grupa innych osób, która tak znacząco przekroczyła prędkość straciła prawo jazdy.

Przyszłe wakacje powinny obfitować już w znacznie mniejsza ilość rejestrowania takich wykroczeń. Powód wydaje się oczywysty – znacznie wyższe mandaty. To na pewno zadziała na wyobraźnie kierowców i będą oni jeździli znacznie wolniej, dostosowując prędkość do znaków drogowych na danym odcinku drogi. Jak znacząco obniży się liczba, to jednak przekonamy się dopiero za rok.

Intensywny okres dla ITD

Fotoradar to jedno, ale same działania inspektorów transportu drogowego były każdego dnia bardzo wytężone. Funkcjonariusze sprawdzili w tym czasie 1768 autokarów wycieczkowych, czyli przeszło 600 więcej niż rok temu. Zatrzymano 57 dowodów rejestracyjnych, a 14 pojazdów zostało niedopuszczonych do dalszej jazdy. Nałożono również 288 mandatów karnych.

Najczęściej stwierdzano przypadki wysyłania w trasę autokarów bez aktualnych badań technicznych, z usterkami układu hamulcowego, wyciekami płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużytym ogumieniem, czy skorodowanymi elementami układu nośnego pojazdu. To pokazuje tylko, że stan niektórych autokarów wciąż pozostawia wiele do życzenia, jeżeli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News