Formuła 1 będzie już zupełnie inna. Zatwierdzono zmiany na sezony 2020-2023

Formuła 1 będzie już zupełnie inna. Zatwierdzono zmiany na sezony 2020-2023

Podaj dalej

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła zmiany w Formule 1, które będą obowiązywały od sezonu 2020 do końca sezonu 2023. Zmiany zaszły w Regulaminie Sportowym, Technicznym i Finansowym F1, a wszystkie w dużej mierze dotyczą najważniejszych aspektów o których mówiono w ostatnich miesiącach.

formuła 1

Już od pewnego czasu było wiadomo, że zmiany w kwestii zmniejszenia limitów budżetowych zostaną wprowadzone w życie. Zespoły, władze serii i FIA wypracowały wspólne porozumienia w sprawie m.in. zmniejszenia limitów budżetowych i ograniczeń dla najlepszych. Teraz potrzebne było jedynie formalne zatwierdzenie tych zmian.

Wcześniej również podjęto decyzję w kwestii tego, że tegoroczne bolidy będą również jeździć w sezonie 2021. Od przyszłego roku miały wejść w życie całkowicie nowe rozwiązania, które miały pozwolić całkowicie zmienić rywalizację w F1. Pandemia koronawirusa i trudna sytuacja finansowa wielu zespołów sprawiła, iż zdecydowano się opóźnić o rok tę zmianę.

Formuła 1 wprowadza zmiany

Wśród innych istotnych zmian, jakie zatwierdzono należy uznać m.in. decyzję o zmniejszeniu podłogi wokół tylnej osi, aby ograniczyć w tym obszarze docisk aerodynamiczny, a także podniesienie minimalnej masy bolidów o trzy kilogramy do 749 kg.

Wprowadzono także ograniczenia w pracy w tunelu aerodynamicznym oraz CFD na podstawie klasyfikacji generalnej zespołu na koniec każdego sezonu. Najmniej czasu pracy będą miały kolejno najlepsze zespoły, natomiast obecnie ekipa Williamsa miałaby najwięcej czasu.

Wracając jeszcze do limitów budżetowych, nastąpiły dość mocne cięcia. W 2021 roku wyniesie on 145 milionów dolarów. W kolejnym roku wydatki zostaną obniżone do 140 milionów dolarów, natomiast w sezonie 2023 już do 135 milionów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News