Ford i Volkswagen zacieśniają współpracę. Dziełem tego będzie kilka milionów samochodów

Ford i Volkswagen zacieśniają współpracę. Dziełem tego będzie kilka milionów samochodów

Podaj dalej

Ford i Volkswagen bliższe i historyczne porozumienie zawarli na początku ubiegłego roku. Teraz zostały podpisane kolejne umowy na mocy których koncerny zadeklarowały się co do wspólnych projektów jeżeli chodzi o samochody użytkowe, autonomiczne oraz elektryczne.

Wedle planów Volkswagen zbuduje dla Forda samochód dostawczy na bazie Caddy 5. Z kolei w ramach współpracy Ford wyprodukuje pick-upa na bazie Rangera, który w 2022 roku wejdzie na rynek jako Amarok.

Ford i Volkswagen razem

Jeżeli chodzie o nowy model samochodu dostawczy na bazie Caddy 5, będzie on powstawał w fabryce Volkswagena w Poznaniu. Planowo jego produkcja ma ruszyć dopiero już za kilkanaście tygodni.

D tego koncerny będą pracowały nad lekkim autem dostawczym o ładowności do jednej tony. Opracowanie, wdrożenie i produkcja będą leżały wedle umowy już po stronie Forda.

Samochód elektryczny owocem współpracy

Ford planowo od za dwa lata zamierza zacząć wprowadzać na rynek samochody elektryczne oparte na platformie MEB. Volkswagen stworzył ją właśnie na potrzeby aut na prąd. Od 2023 roku ma powstać przez kolejne lata łącznie ponad pół miliona aut opartych na tej technologii.

Volkswagen prewiduje, że po roku 2028 roczna produkcja platform MEB osiągnie 15 mln, a obroty wyniosa 10-20 mld dolarów.

Jeżeli chodzi o autonomiczną jazdę tutaj współpraca będzie dalej polegała na rozwijaniu firmy rArgo AI, w którą koncerny zainwestowały już kilka miesięcy temu.

Ford Mustang dotkliwie obity. Dlaczego głupki nigdy nie powinni holować auta?

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News