Fantastyczna wiadomość dla kierowców z LPG. To tylko pokazuje jaką siłę przebicia ma autogaz

Fantastyczna wiadomość dla kierowców z LPG. To tylko pokazuje jaką siłę przebicia ma autogaz

lpg tankowanie samochod

Podaj dalej

Gdyby ktoś nie decydował za nas, a decyzję podejmowalibyśmy sami wiadomo w jaką stronę szłaby motoryzacja – w stronę LPG. Samochody elektryczne nie miałyby racji bytu, a wszystko zapewne za sprawą ceny autogazu i faktu pozostania silnika spalinowego. W ostatnich miesiącach znacząco rośnie zainteresowanie samochodami z tym paliwem. I to już nie tylko w Polsce, ale także i w Europie.

LPG bardzo szybko wyparłoby elektromobilność

Raport ACEA pokazuje, że rośnie zainteresowanie alternatywnymi paliwami na rynku. Oczywiście najwięcej nowych rejestracjach samochodów dotyczy aut hybrydowych, typu plug-in oraz elektrycznych. Wynika to rzecz jasna ze zmieniającego rynku w tym kierunku i tego, w jaką stronę mają naturalnie patrzeć kierowcy. Gdyby nie ten fakt rządziłyby samochody na autogaz. I tutaj zapewne nikogo nie trzeba by do tego namawiać, a czasem i… wmawiać.

W raporcie Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów porównano drugi kwartał tego roku (kwiecień, maj, czerwiec) z 2020 rokiem. Łącznie zarejestrowano o 134,1 procent więcej nowych samochodów z LPG, niż w poprzednim roku. To bardzo duży skok biorąc pod uwagę, że nie tą drogą ma zmierzać świat według Unii Europejskiej. Rodzi się też pytanie wśród kierowców, czy nie wpłynie to na podniesienie cen za stacji paliw? O to jednak nie powinni się martwić, bo naturalną koleją rzeczy jedne pojazdy na gaz znalazły nabywców, inne wylądowały na złomie.

Największe zainteresowanie wśród samochodów z instalacją gazową odnotowano we Francji i Włoszech. Jest to kolejno 89,5 procent oraz… 266 procent! We Włoszech przybyło nowych pojazdów na LPG 30 716, a we Francji 12 770. Warto zwrócić uwagę, że są to kraje z czołówki Europy, jeżeli chodzi o liczbę pojazdów poruszających się na autogazie w Europie. Wysoki skok procentowy zarejestrowano także w Polsce – 166,4 proc.  Sprzedano w tym okresie 3173 samochodów z LPG, gdzie rok wcześniej było ich 1193.

Inne kraje też zauważają potencjał w autogazie

W związku rosnącą ceną za benzynę i olej napędowy, kierowcy w innych krajach także szukają oszczędności. Zaskakuję skoki zainteresowania nowymi autami z LPG odnotowano głównie w Szwecji, Grecji i Chorwacji. Mowa tutaj o skoku procentowym kolejno w wysokości – W Szwecji  8366,7 proc. (254 samochody w 2021 r. w stosunku do 3 w 2020), 3914,3 proc. (562 samochody w 2021 r. w stosunku do 14 w 2020) i 475 proc. (581 samochody w 2021 r. w stosunku do 101 w 2020).

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News