Emerytura dla Polaków będzie prostsza i łatwiejsza. Rząd wprowadził zmianę pozwalającą łatwiej zapanować nad pieniędzmi

Jak ważna jest emerytura i odkładanie na nią pieniędzy nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Zwłaszcza w czasach, gdy zapowiada się, iż będzie ona niewielka. Dlatego posiadanie świadomości pod względem tego, jaki budżetem będziemy dysponować na stare lata jest niezwykle istotne. Rząd zdecydował się w tej kwestii pomóc i będzie przygotowane specjalne miejsce, gdzie dowiemy się wszystkiego na temat naszej przyszłości.

swiadczenia seniorow 2024
Podaj dalej

Emerytura pod pełną kontrolą

ustawa o dodatku 14 emerytura
Freepik

Już niebawem w naszym kraju powstanie Centralna Informacja Emerytalna. Będzie miała ona na celu ułatwić każdemu obywatelowi kontrolę nad swoją przyszłością. Odkładanie na emeryturę jest współcześnie niezwykle rozbudowane i tak naprawdę wszystko jest w innych miejscach. Niektórzy mogą nawet zapomnieć, co gdzie i ile posiadają. Dlatego ma to zostać ułatwione i scalone w jedno miejsce, gdzie szybko i łatwo będzie można to sprawdzić.

Po wdrożeniu projektu w życie w prosty i czytelny sposób każdy otrzyma informację poglądowe o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu będą prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym, czyli przede wszystkim w systemach prowadzonych przez ZUS i KRUS. Znajdzie się tam informacja także o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE.

Warto również wspomnieć o jednej bardzo istotnej funkcji. Z poziomu panelu będzie możliwość wprowadzenia osoby upoważnionej do otrzymania należnych pieniędzy w przypadku śmierci. Wystarczy sam numer pesel na podstawie którego będzie już możliwość poinformowania wskazanej osoby, że czekają na nią pieniądze. Osobę upoważnioną będzie można zmieniać w dowolnym momencie.

wyzsza emerytura 2024
fot. freepik

Zmiana na plus czy minus?

„Polacy nie mają komfortu panowania nad całością swoich oszczędności gromadzonych z myślą o przyszłości” – czytamy w uzasadnieniu. Zdaniem rządu aktualnie odkładając na emeryturę jest niskie zainteresowani samymi oszczędnościami. Brakować ma przez to dyscypliny do myślenia o przyszłości, ale jest też brak zaufania do tego, co dzieje się z pieniędzmi. Przejrzystość ma sprawić, że Polacy chętniej będą myśleć o emeryturze.

Opozycja pod tym względem biła na alarm. Ostrzega, że dzięki temu rząd będzie miał dostęp do bardzo istotnych informacji na ten i nasz temat. To nic innego jak pełna inwigilacja, ale z drugiej strony można zadać sobie inne pytanie. Czy rząd i tak nie ma dostępu do informacji na nasz temat, których tak naprawdę potrzebuje i chce je znać?

Przeczytaj również