Egzamin na prawo jazdy zdrożeje! Kwota jaka ma obowiązywać to lekka przesada?

Egzamin na prawo jazdy zdrożeje! Kwota jaka ma obowiązywać to lekka przesada?

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

Ależ to będą podwyżki za prawo jazdy. Osoby którym przyjdzie w niedalekiej przyszłości zdawać egzamin, muszą odkładać znacznie więcej pieniędzy na to, aby zdobyć uprawnienia. Marszałkowie Województw chcą podnieść opłaty i to nie o mało. Choć to na razie tylko propozycja, to biorąc pod uwagę kto ją zaproponował, łatwo domyśleć się, że bliżej jej wejścia w życia niż dalej.

Wysokie opłaty za egzamin na prawo jazdy

Sam Zarząd Związku Województw RP określa sprawę jako pilną i uważa, że jak najszybciej należy podnieść opłaty za egzamin. O tę kwestię apelowały już wcześniej Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, których finansowy stan pogarsza się z każdym kolejnym miesiącem. Zauważają to Marszałkowie i w swoim imieniu apelują o podniesienie płatności. Opłaty ich zdaniem są zbyt niskie w stosunku do rosnących kosztów utrzymania m.in. samych placówek, jak i pracowników.

Do tego dochodzą również rosnące koszty paliwa czy samej amortyzacji samochodów. Wszystko już dawno przestało się kalkulować. PortalSamorządowy.pl poinformował, że w ubiegłym roku WORD-y odniosły straty w wysokości 44,3 mln zł. Z kolei w 2019 rok średnia wysokość strat wszystkich WORD-ów wynosiła 9,77 mln zł.

Marszałkowie zaznaczają, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego poniosły duże straty w ostatnich miesiącach i nie mogły liczyć na żadne rekompensaty. Sami egzaminatorzy coraz głośniej mówią o tym, że domagają się waloryzacji stawek swojego wynagrodzenia. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Opłacalność obecnych egzaminów, zwłaszcza w ”ciężkich kategoriach” już w ogóle nie daje dodatniego wyniku.

Drugie uprawnienia na samochód

Obecnie egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 30 złotych, natomiast praktycznie 140 złotych. Po wprowadzonych zmianach teoria miałaby wynosić 0,75 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Patrząc na drugi kwartał  tego roku było to 5774,13 zł, a więc opłata za tzw. teorię kosztowałaby 43,3 złotych.

Jeżeli chodzi o egzamin praktyczny tutaj brany pod uwagę byłby już inny przelicznik. Tutaj mowa o 3,50 procentach pmw dla kategorii B i AM, a więc koszt wyniósłby 202 złote za praktykę. Patrząc dalej: 4,25 proc. pmw dla kategorii B1, C1, D1 lub T; 4,50 proc. pmw dla kategorii A1, A2 lub A; 5 proc. pmw dla kategorii C, D lub B+E; 6,12 proc. pmw dla prawa jazdy kategorii C1+E, C+E, D1+E lub D+E oraz 8,12 proc. pmw dla praktycznego egzaminu państwowego przeprowadzonego w celu wydania pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Oznacza to nie mniej nie więcej, że ceny nie byłyby stałe, a byłyby ruchome. Biorąc pod uwagę, że pmw, a więc przeciętne miesięczne wynagrodzenie praktycznie nieustannie rośnie, ceny za egzaminy by proporcjonalnie także rosły. Wychodzi na to, że na starcie blisko byłoby to o około 75 złotych drożej, niż obecnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News