Dużo jeździsz, a w dodatku nieustannie działa klimatyzacja? Ten filtr potrzebuje wymiany dwa razy w roku

Dużo jeździsz, a w dodatku nieustannie działa klimatyzacja? Ten filtr potrzebuje wymiany dwa razy w roku

filtr kabinowy samochod

Podaj dalej

Patrząc na cały samochód i każdy element, ten niewątpliwie należy do najtańszych, a przy tym pełni jedną z najbardziej istotnych roli. Filtr kabinowy jest niezwykle prosty w konstrukcji, ale pełni bardzo wiele ważnych funkcji. Najistotniejsza jest taka, że pozwala w trakcie podróży oddycham nam czystym powietrzem, bez żadnych zanieczyszczeń z zewnątrz. A to bardzo ważne dla naszego zdrowia, dlatego jego wymiana to wręcz obowiązek.

Ten filtr wymieniaj cześciej

Z reguły wszystkie filtry powinniśmy wymieniać raz w roku – najlepiej w momencie wymiany oleju. Wtedy możemy łatwo zapamiętać, że każda kolejna wymiana oleju to ponowna wymiana wszystkich filtrów. Inaczej można się pogubić kiedy wymielaliśmy dany filtr. A nie ma się co oszukiwać – nikt tego skrupulatnie nie notuje i nie pilnuje. Z reguły robi się to ”na czuja”.

Jeżeli jednak chodzi o filtr kabinowy tutaj rok czasu może okazać się wiecznością. Sami powinniśmy ocenić w jakich warunkach podróżujemy, jak często i czy, aby na pewno środowisko w którym mieszkamy pozwala na to, aby wymiany dokonywać tylko raz w roku. Bardzo często tak nie nie jest, więc warto zdecydować się, na co półroczną wymianę tego elementu. Warto też zainwestować w lepszy filtr, który naprawdę jest niewiele droższy, niż ten standardowy.

A zużyty filtr nie tylko atakuje nasze drogi oddechowe i płuca. Jeżeli jest on mocno zużyty wpływa to m.in. na nasze samopoczucie m.in. stojąc w korkach, pojawią się częste problemy z bólem głowy. Zdarzają się także uczulenia i problemu z oczami. Do tego zapchany filtr powietrza będzie miał ograniczoną przepustowość i klimatyzacja nie będzie wystarczająco skuteczna. Zimą natomiast zużyty filtr może przyczynić się do intensywnego parowania szyb.

Wymienisz filtr sam

Wymiana filtra jest niezwykle prosta i nie trzeba martwić się o to, że trzeba będzie poświęcić czas na wizytę w warsztacie. Nie stracimy też także na to dodatkowych pieniędzy, niż po prostu inwestycja w sam zakup nowego. A wystarczy dosłownie kilka minut, aby wyciągnąć stary zużyty i w jego miejsce wstawić nowy. Różnicę naprawdę poczuje się bardzo szybko, już przy kolejnej dłuższej podróży.

Każdy może się teraz zreflektować i odpowiedzieć sobie na pytanie – kiedy ostatnio wymieniałem ten filtr? Jeżeli mamy świadomość, że trwa to zbyt długo, najbliższy weekend to dobry moment na to, aby udać się do sklepu i szybko na parkingu go wymienić.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News