PILNE: Duże zmiany w kwestii samochodów używanych. Diesel, benzyna, LPG? Musisz to wiedzieć!

PILNE: Duże zmiany w kwestii samochodów używanych. Diesel, benzyna, LPG? Musisz to wiedzieć!

zakup diesel samochod

Podaj dalej

Kierowcy chcący zakupić samochód używany napędzany przez diesel, benzynę czy LPG, muszą liczyć się ze zmianami. Jak się okazuje Polska pod tym względem stała się wyjątkowym krajem i kurczy się najbardziej w porównaniu z innymi. Obecnie jest dostępnych aż 29 procentów mniej pojazdów niż miało to miejsce rok do roku. Ale to nie jedyna znacząca zmiana.

Auta z silnikiem diesel i benzynowym droższe o 8 procent

Mniejsza ilość dostępnych samochodów przekłada się na ceny, a te nieustannie idą w górę. Sytuacja szybko się nie zmieni i przewidywania wskazują, że na pewno przez najbliższy rok będzie tylko gorzej. Rynki aut używanych kurczą się wszędzie, choć niewątpliwie u nas najbardziej wyraźnie. Drugi największy spadek odnotowano na Słowacji, gdzie liczba wynosi 19 procent. Z kolei ceny na wzrosły tam o 10 procent.

Jeżeli chodzi natomiast o Czechy, tam nastąpił spadek o 14 procent i wzrost cen o 13 procent. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że produkowanych jest mniej samochodów, przez co trafia ich mniej na rynek pojazdów używanych. Klienci coraz mniej chętnie pozbywają się swoich samochodów, przez co statystycznie stają się dłużej ich właścicielami.

Coraz rzadziej bierze się pod uwagę, jaki silnik oferowany jest w danym pojeździe. Jeżeli dostępne jest auto z jednostką diesel lub benzynową, a ktoś był nastawiony wyłącznie na jedną z nich, często zmienia zdania. Wszystko za sprawą faktu, że nie jest łatwo czekać dłużej na auto, którego po prostu może długo nie być na rynki. Kierowcy często biorą po prostu, co jest podejmując wybór drugiej czy trzeciej kategorii.

Sytuacja szybko nie ulegnie zmianie

Nie ma co się nastawiać na to, że kolejny rok będzie inny. Wynikać to będzie z dalszych problemów z półprzewodnikami, a co za tym idzie z nowymi samochodami. Informację te zaczęły przekazywać już także inne branże, nie tylko motoryzacyjne. Oznacza to zatem kolejny kłopotliwy rok na rynku z zakupem nowych pojazdów, jak i tych używanych.

Większość osób nie ma zatem co się kierować tym, jaki chce napęd. Diesel czy benzyna, to obecnie kwestia drugorzędna, a bardziej trzeba nastawiać się na to, aby auto było po prostu w dobrym stanie. A przy tym cena była jak najbardziej atrakcyjna. Mogą zdarzać się bowiem przypadki kuriozalne, gdzie nowe auto w danym kraju będzie tańsze niż używka w innym.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News