Dramat kierowców jeżdżących na LPG. Są gigantyczne braki autogazu, co zaraz odczujemy w cenie

Dramat kierowców jeżdżących na LPG. Są gigantyczne braki autogazu, co zaraz odczujemy w cenie

LPG tankowanie paliwo

Podaj dalej

Szybki skok ceny za litr LPG czeka kierowców z instalacją gazową. W tym miesiącu na Europejskich rynkach odnotowano aż 40 tysięcy ton braków tego paliwa. Ratowano się m.in. zapasami, jednak musi to odbić się w końcu na efekcie końcowym, a więc stacjach paliw, a zwłaszcza samych kierowcach. Efekt jest taki, że cena nawet we wrześniu może przekroczyć 3 złote i w zasadzie nie powinna nikogo dziwić.

Coraz bardziej odczuwalne niedobory LPG

Niedobory na rynku LPG wynikają z kilku czynników. Jednym jest to, że sama produkcja w Rosji tego paliwa spadła aż o 16 procent! W przeliczeniu półrocznym mówimy tutaj o ilości mniejszej aż o przeszło milion ton, niż produkcja wynosiła wcześniej. To ogromna strata dla samych konsumentów, a mniejsza ilość automatycznie sprawia, że cena musi być wyższa. Warto tutaj podkreślić, że sama Rosja produkuje w ciągu roku około 17 milionów ton LPG, z czego 6 milionów idzie na eksport.

Kolejną przyczyny powinny być już dobrze znane tym, którzy tankują autogaz. A chodzi o czerwcowe sankcje na Białoruś, które dotyczą nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Do tego dochodzi wybuch i pożar na początku sierpnia w zakładzie obróbki kondensatu gazu – Gazprom Pererabotka. Przyczyniło się to do dużych niedoborów, które w pierwszej kolejności odczuwa Europa.

Nie ma co spodziewać się już w tym roku większych obniżek ceny LPG. Po podwyżkach jakie nastąpią w najbliższym czasie nadejdzie podobny czas, jaki ostatnio mieliśmy w przypadku benzyny i oleju napędowego. Pierwszych obniżek można spodziewać się nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy ma dojść do korekty umów i porozumień, co korzystnie ma wpłynąć na sytuacje LPG.

Cena nieco powyżej 2 złotych będzie pięknym wspomnieniem

Kierowcy posiadający instalację gazową w swoich samochodach przez długie miesiące mogą zapomnieć o cenie, która była niedawno. Mowa o kwocie w okolicach 2,20 złotych za litr, a nawet niższej. Po przekroczeniu ceny 3 złote następnie obniżki jakie nastapić w przyszłości, mają oscylować przy cenach zbliżonych do obecnych, bądź nieco niższych. Trzeba zatem przygotować się na to, że choć LPG wciąż jest i będzie bardzo opłacalne, to jednak nie pozwoli już zaoszczędzić tyle co w poprzednich latach.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News