Dostałeś mandat? Zapytaj o to policjanta zanim go wypisze, wówczas możesz uniknąć dużej kary

Dostałeś mandat? Zapytaj o to policjanta zanim go wypisze, wówczas możesz uniknąć dużej kary

mandat policjant snieg

Podaj dalej

Policja w Polsce jest bardzo nastawiona na to, aby wypisywać mandat za mandatem. Presja jest tak duża, że funkcjonariusze są wysyłani do prowadzenia kontroli z radarami bez ważnej homologacji. Tak było w Komendzie Powiatowej Policji Warszawa-Zachód, gdzie wybuchła w związku tym duża afera. Podobnych sytuacji w kraju może być jednak więcej.

Uważaj na niesłuszny mandat

mandat policja kontrola
lubuska.gov.pl

Co może być ratunkiem dla kierowcy, który właśnie otrzymuje mandat za przekroczenie prędkości? Zapytanie funkcjonariusza o to, czy urządzenie którym dokonywał pomiar ma aktualną homologację i poprosić o jej okazanie. Okazuje się bowiem, że w Polsce spora grupa osób otrzymała grzywnę, której nie powinna. Radary bowiem nie powinny być użytkowane bez ważnej homologacji.

Tak było we wspomnianej komendzie, z której policjanci wyjeżdżali na kontrole bez odpowiedniego sprzętu. Wygląda również na to, że mieli tego pełną świadomość, o czym mogą świadczyć konsekwencje jakie są wyciągane w tej jednostce. Kilka osób już straciło swoje stanowiska, inni czekają co przyniesie dalsze śledztwo.

Wiadomo już, że mandat niesłusznie otrzymało przynajmniej 74 kierowców, ale grupa ta może być znacznie większa. Ile mogło być naprawdę osób? Mówi się o setkach, a może i tysiącach. Kwestia tego, jak długo faktycznie dane urządzenia były użytkowane. Jeżeli prawdą okaże się, iż bardzo długo to mowa o dużym skandalu w policji. A będzie to już kolejny w ostatnim czasie.

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

Trzeba się pilnować i nie denerwować

Kierowcy powinni zachowywać otwarty umysł w trakcie prowadzonej kontroli, a nie stresować się całą sytuacją. To często wykorzystują sprytni funkcjonariusze, którzy są rozliczanie z ilości wystawionych mandatów. Doświadczenie w tego typu sytuacjach robi swoje i często możemy nawet nie pomyśleć o wielu sytuacjach, które mogą nas wyratować.

Oczywiście sprawdzenie homologacji nie upoważnia nas do tego, aby szybko jeździć i łamać przepisy. Warto jednak, aby uczciwość została zachowana z każdej strony. Tym bardziej, że błąd w pomiarze może przyczynić się do tego, że grzywna będzie nawet o kilka tysięcy złotych wyższa.

kierowcy mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News