Dodatek do gazu dla każdego! Złóż wniosek i oczekuj bardzo dużego zwrotu od rządu

Dodatek do gazu dla każdego! Złóż wniosek i oczekuj bardzo dużego zwrotu od rządu

dodatek gaz portfel

Podaj dalej

Mało kto wie i pamięta, że przysługuje dodatek za gaz z którego korzystamy na co dzień. Cała procedura otrzymania należnych pieniędzy jest niezwykle prosta. Nikomu zatem nawet nie powinno nawet przejść przez myśl, żeby nie składać takiego wniosku. Warunkiem otrzymania zwrotu jest przedstawienie dowodu zapłaty za fakturę, a więc po prostu jest potrzebny dowód zapłaty.

Jak otrzymać dodatek za gaz?

paliwo dodatek rzad
fot. freepik

Oczywiście, wniosek musi także złożyć osoba, która widnieje na umowie. Bo jeżeli przykładowo mieszkanie jest wynajmowane, wówczas najemca takiego zwrotu i tak nie otrzyma. O dodatek można zgłosić się za cały okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku albo też za każdy kwartał w danym roku. W tym drugim przypadku trzeba jednak za każdym razem potwierdzać, że nic się nie zmieniło.

Termin ostateczny tak naprawdę jest dość odległy, gdyż mija 29 lutego 2024 roku. Najistotniejsze w tym wszystkim jest jednak kryterium dochodowe. Wynosi ono 2100 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym i 1500 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. I tu ważna rzecz, o której należy pamiętać.

W przypadku wniosków złożonych od 1 stycznia do 31 lipca 2023 roku pod uwagę bierze się dochody osiągnięte w 2021 roku. Z kolei po 31 lipca 2023 roku obowiązują dochody z 2022 roku. Na większy dodatek będą mogły liczyć gospodarstwa domowe, które ogrzewają swój dom gazem. Wtedy kwota zwrotu z racji większego zużycia będzie odpowiednio większa.

dodatek pieniądze świadczenie rząd grant kobiety dla kobiet
fot. freepik

Źródło ciepła wpisane do ewidencji

Kto ogrzewa dom lub mieszkanie gazem może w tym roku uzyskać zwrot podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 roku. Tutaj jednak bardzo ważna jest jedna rzecz – źródło ciepła musi być wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynku. Do tego wszystkiego i tak trzeba spełnić odpowiednie kryterium dochodowe.

Co istotne, dodatek gazowy nie przysługuje tym, którzy wykorzystują energię np. do gotowania w kuchni lub do podgrzewania wody użytkowej.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News