Dodatek 1000 złotych na każde dziecko. Masz tylko dwanaście miesięcy, aby otrzymać te pieniądze

Dodatek 1000 złotych na każde dziecko. Masz tylko dwanaście miesięcy, aby otrzymać te pieniądze

dodatek pieniądze rząd

Podaj dalej

Jak bardzo rodziców może cieszyć dodatek 1000 złotych w dobie tak wielu innych świadczeń? Obecnie taka jednorazowa suma pieniędzy nie może robić wielkiego wrażenia, ale nie powinna też być zupełnie obojętna. Tym bardziej, że należy się ona praktycznie każdemu. Mowa o rodzicach, którzy doczekali się swojego potomka. Zwłaszcza na takim etapie życia ważne są wszystkie pieniądze, bo dziecko niewątpliwie kosztuje.

Niewielki, ale jak ważny dodatek na początku drogi

dodatek dziecko becikowe
fot. freepik

Jeszcze kilka lat temu tzw. becikowe było ważnym i dość głośnym programem w Polsce. Z czasem jednak jego ”popularność” straciła w społeczeństwie, bowiem weszły inne – lepiej płatne programy socjalne. Mimo to 1000 złotych wciąż pozostaje do wzięcia i każdy z rodziców powinien złożyć odpowiedni wniosek. Tym bardziej, że nie wymaga on praktycznie żadnych formalności.

Żeby otrzymać tego typu zapomogę kobieta musi urodzić żywe dziecko. Drugi warunek to kobieta od dziesiątego tygodnia ciąży musi być pod opieką lekarza i musi być udokumentowane – zaświadczenie wystawa z reguły ginekolog prowadzący ciąże. I trzecie – najważniejsze, to dochód w rodzinie na każda osobę nie może przekraczać 1922 złote.

Bardzo ważne jest to, aby wniosek złożyć nie później niż w ciągu roku od urodzenia dziecka. Kto się spóźni nie może już liczyć na to, że otrzyma należny dodatek. Sam wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu jednego miesiąca, a więc pieniądze na konto powinny trafić dość szybko. Termin może się wydłużyć do dwóch miesięcy, jeżeli sprawa przyznania świadczenia jest bardziej skomplikowana.

dodatek 400 mama
fot. freepik

Becikowe powinno zostać zwiększone?

Sama wartość tysiąca złotych od kiedy weszło w życie tzw. becikowe znacząco spadła. Dziś za otrzymane pieniądze kupi się znacznie mniej niż w momencie, kiedy program wchodził w życie. I tutaj powinna pojawić się waloryzacja, która sprawiłaby, że dodatek nie traciłby na wartości. Dziś patrząc realnie powinien on wynosić minimum 1 500 złotych.

Dlatego też nie ma się co oszukiwać, że becikowe w Polsce to ważny i istotny program socjalny. Dla rodziców taka suma pieniędzy starczy naprawdę na niewiele i na bardzo krótko. Dlatego też młode małżeństwa nie mogą liczyć na to, że mają łatwy start, gdy pojawi się dziecko. W ostatnim czasie produkty dziecięce znacząco podrożały i zarabiając najniższą krajową, ciężko myśleć o założeniu rodziny.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News