Dobre wieści dla kierowców. Tankujący LPG ucieszą się szybciej, niż ci sięgający po diesel czy benzynę

Dobre wieści dla kierowców. Tankujący LPG ucieszą się szybciej, niż ci sięgający po diesel czy benzynę

LPG tankowanie paliwo

Podaj dalej

Zdecydowanie lepiej rysuje się scenariusz dla kierowców jeżdżących na LPG, niż na benzynie czy oleju napędowym. Autogaz ma bowiem znacznie szybciej schodzić z ceny, która mimo wszystko wciąż będzie rosła. Ale patrząc nieco dalej w przód, perspektywa kształtuje się znacznie lepiej. Wysokie ceny to tylko chwilowy skok, po których nastąpią obniżki.

LPG potanieje na wiosnę

Obecnie ceny gazu trzeba uznać za niezwykle skomplikowane. Nic więc dziwnego, że niektórzy śmieją się z tego, że i przez niego podrożał, bowiem nie trudno tutaj doszukać się racji. Wystarczy tylko zobaczyć na dane, aby zobaczyć, że gaz zdrożał przez ostatnie kilka miesięcy aż o… 300 procent! Nic więc dziwnego, że to w dużej mierze odbija się na cenie za LPG.

Ta naturalna kolej rzeczy, że surowiec z którego produkuje się autogaz jest drogi, to i samo paliwo musi też podrożeć. Sytuacja z ceną gazu w ostatnich dniach nieco się unormowała i nawet odnotował on niewielki spadek. Powodów do zadowolenia jednak nie ma, gdyż do szczęścia wciąż daleko, jeżeli chodzi o końcową kwotę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zbliża się zima.

Warto także zwrócić uwagę na inne czynniki obecnego stanu rzeczy. LNG jest chętniej sprzedawane do Azji, bowiem tam można na nim więcej zarobić. Do tego Gazprom celowo obniża podać, co udowodniła Międzynarodowa Agencja Energii. Ma to być celowy zabieg, aby wymusić start kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, omijającego Ukrainę.

Za pół roku będzie taniej

Dla kierowców z instalacją gazową najważniejsze jest teraz przetrwanie zimy. Wciąż należy spodziewać się podwyżek za LPG, ale nie powinno być sytuacji, że będziemy płacić znacznie drożej niż 3,50 zł/l. Scenariusz 4 złote wydaje się kompletnie nierealny i musiałaby przyjść naprawdę sroga zima, aby doszło do zawirowania na rynku. Tego jednak jak na razie nie przewiduje nikt.

Obecnie cena za autogaz w Polsce wynosi około 3,20 zł/l i niewątpliwie może budzić niepokój. Eksperci przewidują jednak, że z czasem cena ma wrócić do poziomu 2,50 zł/l. Na pewno nie stanie się do zaraz na początku wiosny, ale w perspektywie kilku miesięcy paliwo będzie taniało właśnie do tego poziomu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News