Do Warszawy nie wjedzie się już starym samochodem spalinowym. Kierowcy w szoku, miasto ogłosiło wielkie zmiany

Do Warszawy nie wjedzie się już starym samochodem spalinowym. Kierowcy w szoku, miasto ogłosiło wielkie zmiany

warszawa trzaskowski przejscia dla pieszych

Podaj dalej

Warszawa mówi koniec starym samochodom, a te nie będą mogły już jeździć po stolicy i zanieczyszczać powietrza. W przyszłym roku ma zostać utworzona strefa czystego transportu, dzięki której powinno dojść do poprawy jakości powietrza i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W tej kwestii powstał już wstępny projekt, który zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Wiekowy samochód? Warszawa mówi im stop

spaliny silnik podatek
fot. freepik

Dla osób mieszkających nie jest to zła wiadomość, a wiadomość na którą po prostu czekali – tak wynika z badań. Po Krakowie i Wrocławiu, to Warszawa jest kolejnym miastem, która wprowadza strefę czystego transportu. Zapewne niebawem kolejne miasta będą ogłaszały taki krok, bo niejako leży to również w ich obowiązku. A czekać nie ma na co, bowiem im wcześniej tym lepiej.

– Warto  podkreślić, że utworzenie stref czystego transportu w miastach o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys. jest jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Warszawa poważnie traktuje swoje zobowiązania zarówno wobec mieszkańców, jak i przepisów prawa, dlatego chcemy uruchomić strefę czystego transportu w stolicy w połowie 2024 roku – powiedział Rafał Trzaskowski.

Kto zatem wjedzie, a kto nie wjedzie? Na razie takich informacji nie ma, bowiem wszystko ma być dokładnie omówione z mieszkańcami, którzy zamieszkiwać będą strefę. A gdzie ona ma się znajdować? Obejmie ona większość Śródmieścia oraz przylegające do niego fragmenty Woli, Ochoty, Saskiej Kępy, Grochowa i Pragi. Granice strefy będą pokrywały się z głównymi drogami i liniami kolejowymi, które nie zostaną objęte strefą. Granice te wyznaczą: al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, ul. Kopińska, ul. Wawelska, al. Armii Ludowej, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej – aż do al. Prymasa Tysiąclecia.

diesel samochod spaliny
fot freepik

Luźny początek zmian

Paniki nie powinno być, bowiem wejście strefy czystego transportu ma być łagodne wedle założeń. W pierwszym etapie ograniczenie wjazdu dotyczyłoby pojazdów benzynowych niespełniających normy Euro 2 (starszych niż 27 lat) i pojazdów z silnikiem Diesla niespełniających normy Euro 4 (starszych niż 18 lat).

Mało kto jeździ tak naprawdę samochodem starszym niż wiek pełnoletności u człowieka. Do tego dochodzi jeszcze jak wiadomo kwestia wyjątków, które także się pojawią. To oznacza, że do momentu aż nie zaostrzą się przepisy, zmiany głównie będą na papierze.

nowy podatek spaliny
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News