Dlaczego zimą LPG nie wydostaje się ze zbiornika samochodu? Odkrywamy tajemnicę gazu, który tankujesz

Dlaczego zimą LPG nie wydostaje się ze zbiornika samochodu? Odkrywamy tajemnicę gazu, który tankujesz

Podaj dalej

Tankując LPG na stacji paliw tak naprawdę nie wgłębiamy się zbytnio w to, co ląduje w naszej butli z gazem. Najważniejsze dla kierowców jest to, że samochód jeździ, a przy tym jest oszczędniejszy. Wiadomo przecież, że benzyna czy diesel jest ponad dwukrotnie droższy za litr. Jak to jest zatem z tym gazem?

LPG bardziej skomplikowane niż nam się wydaje

LPG gaz zima

Wymagania jakościowe dla skroplonego gazu który tankujemy określa norma PN-EN 589. Oczywiście ta nazwa niewiele mówi sama w sobie, ale istotą jej jest to, że określa m.in. rozróżnienie gazu na okres letni oraz zimowy, a więc tego co wlewamy do auta. Bo tak jak w przypadku innych paliw i tutaj w okresie zmian temperatury musi dochodzić do zmian.

Wspomniana norma określa w przypadku LPG bardzo szczegółowe informacje. Mowa o liczbie oktanowej, zawartość olenów, siarki, siarkowodoru i wody, klasę korozyjności, pozostałość po odparowaniu oraz prężność par, czyli lotność mieszaniny.

Najważniejsza jest prężność pary, która określana jest parametrem względnym przy temperaturze 40 stopni Celsjusza i wynosi 1550 kPa. Dlatego też normy określają, że dla okresu zimowego wynosi -10 stopni, natomiast dla okresu letniego -5 Celsjusza.  Wynika to z faktu, że butan przestaje wrzeć już w temperaturze -0,5 stopnia, a propan przy -43. Zimą skład musi być zatem zmieniony, aby gaz nie wydostawał się ze zbiornika i nie psuł silnika.

autogaz lpg samochod

Co to dokładnie oznacza?

Zimą w składzie jest więcej propanu, dzięki czemu zwiększa się lotność mieszaniny gazowej.  Pozwala również on zachować odpowiednią prężność par, dużą liczbę oktanową, a niskie temperatury nie są LPG straszne. Proporcje propanu i butanu w okresie zimowym to 60 do 40. Latem znów proporcje się odwracają.

Dla kierowców posiadających auta na gaz okres letni trwa od 1 kwietnia do 31 października, natomiast okres zimowy od 1 listopada do 31 marca.

tankowanie lpg tajemnice

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News