Dlaczego pogoda tak bardzo wpłynie na ceny paliw? Kierowcy będą drżeć patrząc codziennie w prognozy

Dlaczego pogoda tak bardzo wpłynie na ceny paliw? Kierowcy będą drżeć patrząc codziennie w prognozy

LPG ceny paliw

Podaj dalej

Wydaje się to wręcz niemożliwe, jak ważna jest pogoda w najbliższym czasie jeżeli chodzi o ceny paliw. Informują o tym najwięksi specjaliści, którzy zwracają uwagę, że jeżeli zima przyjdzie szybko i będzie sroga, odczujemy to w portfelach. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ogrzewanie domów – choć oczywiście też, ale o to ile zapłacimy za olej napędowy i benzynę.

Ujemy temperatury dobiją ceny paliw

Wysokie ceny paliw spowodowane są w dużej mierze wysokimi cenami gazu na światowym rynku. To przyczyniło się do tego, że wszelkiego rodzaju energia chętnie wytwarzana jest produktami naftowymi. Co za tym idzie mocno w górę poszło w ostatnich tygodniach zainteresowanie ropą naftową. A, że jej wydobycie jest na poziomie na jakim jest, przyczynia się to do tego, że przy rosnącym zainteresowaniu szybko idzie jej wartość w górę.

Taka sytuacja sprawia, że wpływa to na cenę ropy. W obecnej sytuacji na świecie jest to kluczowe na to, jak wpływa to na ceny paliw, jeżeli chodzi o kierowców. Nie jest dobrą informacją niestety to, w jaki okres wchodzimy praktycznie wszyscy w Europie i na świecie, a mianowicie nadchodząca pora roku, czyli zima.

To okres w którym jest znacznie większe zapotrzebowanie na wytwarzanie energii cieplnej. Perspektywa mroźnej zimy to kolejny czynnik, jaki ma wpłynąć na dynamikę wzrostu cen ropy, co zauważa Bank of America. ”Jeżeli wszystkie te czynniki się połączą, ceny ropy mogą wzrosnąć i doprowadzić do kolejnej rundy presji inflacyjnych w wielu krajach na całym świecie. To może przyczynić się do tego, że będziemy o krok od następnego makro huraganu” – piszą tamtejsi analitycy.

Łagodna zima ratunkiem dla wszystkich

Bank Goldman Sachs z kolei zakłada, że już pod koniec roku zapotrzebowanie może z tego powodu wzrosnąć do poziomu 900 tysięcy baryłek na dzień. Chodzi o sytuację, gdzie warunki pogodowe okażą się naprawdę surowe. Wtedy też baryłka ropy znajdzie się w przedziale 90-100 dolarów. ”Od dłuższego czasu utrzymujemy przewidywania wzrostu ceny ropy. Obecny globalny deficyt podażowo-popytowy jest większy niż się spodziewaliśmy. Z kolei ożywienie globalnego popytu jest nawet szybsze niż nasze pierwotne prognozy” – piszą analitycy.

Jeżeli zatem chcemy liczyć na to, że ceny paliw nie wystrzelą w górę, trzeba liczyć, że zima w tym roku nie będzie surowa. W innym przypadku patrząc na dynamikę wzrostu cen nikogo nie powinno dziwić, że olej napędowy będzie bardzo szybko drożał. Jak bardzo? Tutaj lepiej nawet nie spekulować, patrząc na ostatnie tygodnie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News