Dlaczego miernik w samochodzie jest tak ważny. Kierowcy wciąż nie doceniają tego taniego, a potrzebnego urządzenia

Dlaczego miernik w samochodzie jest tak ważny. Kierowcy wciąż nie doceniają tego taniego, a potrzebnego urządzenia

miernik samochod akumulator

Podaj dalej

Mało który kierowca posiada miernik, a tak naprawdę powinien on być na wyposażeniu każdego z nas. Współczesne samochody to niewątpliwie głównie elektronika, a tę należy regularnie sprawdzać i kontrolować. Elektronika pełni coraz bardziej istotną rolę, o czym jako właściciele samochodów musimy pamiętać. Urządzenie diagnostyczne do kontrolowania wydaje się obecnie wręcz niezbędne.

Zainwestuj w miernik. Obsługa to nic trudnego

Dlaczego wiele osób obawia się takiego urządzenia jak miernik? Boi się po prostu, że nie będzie umieć go obsługiwać. A wbrew pozorom nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy. Wszystko jest bardzo proste i wystarczy chwila edukacji z internetem, dosłownie 5 minut, aby móc nazwać się specjalistom. Przyda się ono zwłaszcza do kontrolowania staniu ”zdrowia” naszego akumulatora.

Badanie stanu akumulatora powinno się sprawdzać nie raz w roku, a przynajmniej dwukrotnie. Choć z takim urządzeniem jak miernik możemy to robić nawet co kwartał. Pozwoli nam to kontrolować czy dalej nadaje się on do eksploatacji i czy czasem nie jest to dobry moment, aby go podładować.  Wystarczy dosłownie chwila, aby sprawdzić w jakiej kondycji znajduje się akumulator.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby sprawdzić go w stanie spoczynkowym – najlepiej jeżeli napięcie znajduje się na poziomie 12,6 V. Poniżej 12,5 V oznacza, że nasz miernik wskazuje, iż akumulator nie jest w pełni naładowany. Poniżej 10,5 V mamy do czynienia z rozładowaną baterią. Samo urządzenie ustawia się na prąd stały i wartość pomiaru 20 V.

Sprawdzisz także alternator

Jak wiadomo alternator odpowiada za poziom naładowania akumulatora i z reguły jest bezpośrednią przyczyną problemów z samą baterią samochodową. Taka kontrola nie jest również skomplikowana, a pozwala dowiedzieć się, czy jeden z najbardziej istotnych elementów w samochodzie wciąż jest w stanie ”uciągnąć” całą elektronikę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News