Dlaczego kierowcy tankując diesel, benzynę czy LPG wcześniej dotykają samochodu? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste

Dlaczego kierowcy tankując diesel, benzynę czy LPG wcześniej dotykają samochodu? Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste

diesel dotyk samochod

Podaj dalej

Zapewne część kierowców zauważyła wydawałoby się dziwne zachowanie u innych na stacji paliw. A chodzi mianowicie o fakt, że tankując diesel, benzynę czy LPG, wcześniej dotykają swoje samochodu. Wbrew pozorom to bardzo przemyślne i świadczące o dużym rozsądku. Ale o co tak naprawdę w tym chodzi?

Bezpieczny dotyk przy tankowaniu

Wsiadając bądź wysiadając z samochodu zapewne nie jednemu kierowcy zdarzyło poczuć się tzw. kopnięcie. To nic innego jak ładunki elektrostatyczne, które możemy poczuć w wielu innych sytuacjach życia codziennego. Wydaje nam się, że dotykamy prądu, a nasze reakcja automatycznie cofa dłoń.

Takie zjawisko pod żadnym pozorem nie jest niebezpieczne – także dla naszego zdrowia. Z naukowego punktu jest to w pełni zrozumiałe, bowiem dochodzi do zwykłego gromadzenia się ładunek elektryczny, który w przypadku zetknięcia się z innym przeskakuje. Dzieje się to głównie, gdy powietrze jest suche.

Są rzeczy i przedmioty, które łatwiej gromadzą ładunek, jak np. ludzka skóra, telewizor, monitor czy poliester. Samochód także potrafi ”kopnąć” i dlatego właśnie przed tankowanie dobrze jest dotknąć drzwi czy innego elementu zewnętrznego.

Po co to robić tankując diesel, benzynę czy LPG?

Chodzi o to, aby elektryczność statyczna spłynęła do ziemi i nie przeskoczyła żadna iskra, która w połączeniu z oparami wydobywającymi się z paliwa, mogłaby być niebezpieczna. Wówczas diesel, benzyna lub LPG mogłoby się zapalić, a sytuacja na stacji paliw stałaby się krótko mówiąc – bardzo niebezpieczna.

Warto zatem wyrobić sobie taki nawyk. Choć może wydawać się to dziwne to osoby, które spotkała tego typu nieprzyjemna historia też wcześniej mogły się tylko z tego śmiać. Dziś jednak nie jest już im do śmiechu. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy coś się wydarzy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News