Dlaczego diesel nie lubi, gdy paliwo jest chrzczone. Taniej nie zawsze znaczy, że lepiej

Dlaczego diesel nie lubi, gdy paliwo jest chrzczone. Taniej nie zawsze znaczy, że lepiej

Podaj dalej

Diesel oraz benzyna bezsprzecznie muszą spełniać odpowiednie normy jakościowe. Jeżeli tak nie jest to diesel czy inna jednostka napędowa mocno to odczuwa, a w konsekwencji prowadzi to do jej uszkodzenia. Dlatego paliwo zawsze powinno pochodzić z pewnej stacji paliw, gdyż każde inne może być chrzczone.

Dobry olej napędowy to sprawny diesel

diesel stacja paliw

Paliwo z drugiej ręki najczęściej posiada wysoką zawartością ciężkich bądź lekkich frakcji – zasiarczeniem lub rozwodnieniem. Jeżeli natrafimy na takie wówczas praca jednostki napędowej będzie bardzo utrudniona, a w efekcie może dojść do jej uszkodzenia.

Nieprawidłowy skład mieszanki może zniszczyć układ paliwowy i wtryskowy. Spalanie takiego paliwa znacznie obciąża cieplnie, ale także i mechanicznie tłok, korbowód i inne elementy. Znacznie wyższe zasiarczenie powoduje korozję silnika oraz i skraca termin przydatności katalizatora.

Gdzie zatem najlepiej tankować diesel i benzynę? Jedynie na renomowanych stacjach paliw, a więc popularnych sieciach w Polsce. Najlepiej sięgać po paliwa uszlachetnianie, które zawierają w sobie specjalne dodatki. Sprawiają one, że jednostka napędowa i inne elementy pracują lepiej.

chrzczone paliwo diesel

Nie daj się skusić ceną

To normalne, że kierowcy z reguły szukają najtańszych stacji paliw. Zwłaszcza aktualnie, gdzie cena za diesel i benzynę poszybowała mocno w górę przez ostatnie pół roku. Taniej nie zawsze jednak znaczy lepiej, bowiem w ten sposób możemy spodziewać się szybszych awarii.

Zdecydowanie więcej zaoszczędzimy dokładając te parę groszy do paliwa, niż później na wizytach w warsztatach. Wymiana większości elementów z układu paliwowego czy silnika to niestety droga zabawa. Lepiej ją omijać szerokim łukiem.

paliwo diesel benzyna

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News