Dlaczego benzyna nie jest już ani tania, ani droga? O co dokładnie chodzi z nią na stacjach paliw

Dlaczego benzyna nie jest już ani tania, ani droga? O co dokładnie chodzi z nią na stacjach paliw

diesel benzyna paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Przez długie ostatnie lata każdy kierowca wiedział, gdzie benzyna będzie tańsza, a gdzie droższa. Dziś zadając takie pytanie problemu z odpowiedzią być nie powinno, tyle tylko, że będzie ona błędna. Bo przy autostradach nie jest już drożej niż w miastach, a przy centrach handlowych znacznie taniej. Ceny paliw zdecydowanie mocno zwariowały, a wszystko z jednego powodu, który dla kierowcy stanowi już pewną barierę psychologiczną, którą każdy boi się przekroczyć – ceny.

Benzyna równa na wszystkich stacjach

Osoby podróżujące w ostatnim czasie po Polsce zapewne zauważyły, że wszystkie stacje oferują paliwo praktycznie w jednakowej cenie. Bez względu czy mówimy o markowej stacji, mniej znanej, tej przy autostradzie czy przy centrum handlowym. Różnica jeżeli jest to naprawdę niewielka w jedną czy drugą stronę. A przecież kiedyś było to wręcz nie do wyobrażenia.

Dziś drożej o kilka groszy można zatankować w mieście, niż jadąc autostradą nad morze. A wielkie markety, które przyciągały klientów ceną paliw, dziś nie są już konkurencyjne dla innych stacji. Wynika to wszystko z jednej istotnej rzeczy – sufitu jakie osiągnęły ceny paliw. Jedni nie są w stanie zejść poniżej pewnego progu, inni z kolei nie chcą go przekraczać. Wiedza, że wówczas zostanie przełamana już pewna bariera psychologiczna i nikt nie będzie chciał w danym punkcie tankować.

Jeżeli wcześniejsze dysproporcje zostałyby zachowane obecnie, dziś przy autostradach nawet benzyna 95 kosztowałaby przeszło 6 złotych za litr. Stacje obawiają się, że przy takiej marży spadłby znacząco popyt, a kierowcy szukaliby innych rozwiązań. A, że Polak jest w stanie nawet ominąć autostradę, aby nie płacić takich pieniędzy za litr paliwa, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.

Niewielkie różnice utrzymają się długo

Kierowcy podróżujący autostradami nie powinni się obawiać, że z dnia na dzień będą płacili znacznie więcej. Nawet zbliżająca się obniżka ceny paliw początkowo nie wpłynie na większe różnice w cenach. Dziś to maksymalnie 13 groszy, choć każdy kierowca może znaleźć stację zarówno droższą, jak i tańszą. Wiele zależy od właścicieli, którzy starają się balansować marżą, zależenie od lokalizacji w której znajduje się ich stacja paliw

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News