Dlaczego benzyna nie jest już ani tania, ani droga? O co dokładnie chodzi z nią na stacjach paliw

Dlaczego benzyna nie jest już ani tania, ani droga? O co dokładnie chodzi z nią na stacjach paliw

diesel benzyna paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Przez długie ostatnie lata każdy kierowca wiedział, gdzie benzyna będzie tańsza, a gdzie droższa. Dziś zadając takie pytanie problemu z odpowiedzią być nie powinno, tyle tylko, że będzie ona błędna. Bo przy autostradach nie jest już drożej niż w miastach, a przy centrach handlowych znacznie taniej. Ceny paliw zdecydowanie mocno zwariowały, a wszystko z jednego powodu, który dla kierowcy stanowi już pewną barierę psychologiczną, którą każdy boi się przekroczyć – ceny.

Benzyna równa na wszystkich stacjach

benzyna-diesel-lpg-ceny-unia-europejska

Osoby podróżujące w ostatnim czasie po Polsce zapewne zauważyły, że wszystkie stacje oferują paliwo praktycznie w jednakowej cenie. Bez względu czy mówimy o markowej stacji, mniej znanej, tej przy autostradzie czy przy centrum handlowym. Różnica jeżeli jest to naprawdę niewielka w jedną czy drugą stronę. A przecież kiedyś było to wręcz nie do wyobrażenia.

Dziś drożej o kilka groszy można zatankować w mieście, niż jadąc autostradą nad morze. A wielkie markety, które przyciągały klientów ceną paliw, dziś nie są już konkurencyjne dla innych stacji. Wynika to wszystko z jednej istotnej rzeczy – sufitu jakie osiągnęły ceny paliw. Jedni nie są w stanie zejść poniżej pewnego progu, inni z kolei nie chcą go przekraczać. Wiedza, że wówczas zostanie przełamana już pewna bariera psychologiczna i nikt nie będzie chciał w danym punkcie tankować.

Jeżeli wcześniejsze dysproporcje zostałyby zachowane obecnie, dziś przy autostradach nawet benzyna 95 kosztowałaby przeszło 6 złotych za litr. Stacje obawiają się, że przy takiej marży spadłby znacząco popyt, a kierowcy szukaliby innych rozwiązań. A, że Polak jest w stanie nawet ominąć autostradę, aby nie płacić takich pieniędzy za litr paliwa, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać.

paliwo diesel benzyna

Niewielkie różnice utrzymają się długo

Kierowcy podróżujący autostradami nie powinni się obawiać, że z dnia na dzień będą płacili znacznie więcej. Nawet zbliżająca się obniżka ceny paliw początkowo nie wpłynie na większe różnice w cenach. Dziś to maksymalnie 13 groszy, choć każdy kierowca może znaleźć stację zarówno droższą, jak i tańszą. Wiele zależy od właścicieli, którzy starają się balansować marżą, zależenie od lokalizacji w której znajduje się ich stacja paliw.

diesel benzyna paliwo

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News