Dlaczego 5 grudnia ceny paliw pójdą znacząco w górę? Kierowcy na bardzo długo zapamiętają tę datę, podobnie jak cały miesiąc

Dlaczego 5 grudnia ceny paliw pójdą znacząco w górę? Kierowcy na bardzo długo zapamiętają tę datę, podobnie jak cały miesiąc

ceny paliw embargo

Podaj dalej

Szybko upływają dni do momentu, który na bardzo długo zmieni ceny paliw na stacjach. Nieprzypadkowo datę 5 grudnia wskazuje się jako tą, która przejdzie do historii, jeżeli chodzi o szeroko rozumiane tankowanie diesla czy benzyny. Choć o samym dniu mówi się często i coraz głośniej, to jednak co tak naprawdę wydarzy się zaraz na początku ostatniego miesiąca w roku?

Co wpłynie na ceny paliw w grudniu?

ceny paliw diesel
fot. freepik

Unia Europejska z dniem 5 grudnia wprowadza całkowity zakaz importu ropy drogą morską rosyjskiej ropy. Taka zmiana ma być kolejnym ciosem wymierzony w ten kraj, ale nie ma co ukrywać, że odbije się to rykoszetem na krajach Starego Kontynentu. Mniejsza podaż surowca wpłynie znacząco na zaspokojenie popytu i przełoży się to na wyższe ceny.

Niektóre kraje już alarmowały, że trzeba spodziewać się wyższych cen paliw i… braków. Warto pamiętać, że Polska i Niemcy to kraje, które dodatkowo zadeklarowały, że porzucą do końca roku rosyjską ropę jaka wysłana jest Ropociągiem Przyjaźń. W kraju na razie nikt nie wywołuje paniki, ale to także przełoży się u nas na nie małe problemy.

Stany Zjednoczone także trzymają rękę na pulsie z Unią Europejską, jeżeli chodzi o ceny paliw. Lada moment ogłoszą maksymalną cenę za jaką kraje mogą kupować surowiec z Rosji, a także pewne ustępstwa. Mowa o dacie 19 stycznie przyszłego roku, do kiedy to kraje będą miały czas na rozładowanie dostaw, które zostały już zakontraktowane.

paliwo diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Zmiany na stacjach paliw

Te zmiany będą kluczowe w kontekście tego, jak będą wyglądały ceny paliw na stacjach. Na razie mimo zbliżającej się daty rynek pozostaje spokojny. Baryłka ropy od kilku dni utrzymuje się na niskim poziomie poniżej 90 dolarów. Pojawiają się spekulacje, że zostanie zmniejszone wydobycie ropy w ramach porozumienia naftowego OPEC+. To by na pewno dodatkowo podniosło ceny, ale jak na razie te informacje zdementowane przez kraje bliskowschodnie.

Grudzień to miesiąc zagadka, nawet dla inwestorów. Ci bacznie obserwują to co się dzieje i będzie działo, aby następnie podejmować odpowiednie kroki. Listopad będzie na pewno jeszcze spokojnym miesiącem. W grudniu jednak jeden tydzień może sporo zmienić wzrostami ceny paliw. ”Na szczęście” kierowcy są przyzwyczajenie do szybkich zmian na stacjach.

diesel benzyna paliwo ceny paliw paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News