Diesel zatruwa twoje powietrze? Nie dostaniesz już za to nawet złotówki

Diesel zatruwa twoje powietrze? Nie dostaniesz już za to nawet złotówki

diesel spaliny podatek

Podaj dalej

Co najbardziej niszczy jakoś powietrza w Polsce? Stary diesel i stare domowe piece grzewcze. Tak w rozumieniu większości obywateli wyglądają winni temu, czym na co dzień mamy oddychać. Coraz modniejsze stało się chodzenie z tym do sądów i żalenie się, że to państwo odpowiada za skutki zanieczyszczenia powietrza. Padł przełomowy wyrok, dochodzi też do przełomowych zmian.

Za stary diesel czy piec bez prawa od odszkodowania

10 września tego roku zapadł przełomowy wyrok, jeżeli chodzi o to, że polski sąd uznał, iż to faktycznie państwo polskie odpowiada za jakość powietrza. Tego typu wyrok wiąże się z niczym innym jak możliwością otrzymania odszkodowania. Dla wielu ludzi to łatwy pieniądz, tym bardziej, że jest się na co powoływać.

Z tego powodu w całej prokuratorzy w całym kraju mają zainteresować się tego typu sprawami. Taka decyzja zapadła kilka dni po tym, jak zapadł wspomniany werdykt sądu – informuje Gazeta Wyborcza. Chodzi o to, aby nagle nie zrobiło się rozdawnictwo pieniędzy, na czym mógłby znacząco uszczuplić się budżet państwa. Prokuratorzy nigdy nie brali w tego typu sprawach udziału, ale teraz będą musieli i będą również mogli.

Powodem takiej decyzji jest ”interes społeczny”. Wiadomo, że w kraju toczą się obecnie cztery podobne postępowania – wszystkie były opisywanie w mediach. Wszystkie te osoby udzielają się publicznie i biorą udział w akcji ”Pozywam Smog”. Jaką rolę będzie pełnił prokurator? Będzie on domagał się domaga się oddalenia powództw obywateli.

”Prokuratura przystępuje do toczących się postępowań, a następnie domaga się oddalenia powództw obywateli, twierdząc m.in., że zachowanie skarbu państwa nie jest bezprawne, a z powodu złej jakości powietrza nie dochodzi do naruszenia praw obywateli. Takie stanowisko prokuratury moim zdaniem sprzeciwia się ochronie praworządności, praw obywateli i interesu społecznego, natomiast chroni interesy ekonomiczne pozwanego, skarbu państwa”– mówi radca Radosław Górski w rozmowie z Gazetą Wyborcza.

Diesel szkodzi, ale nie tak bardzo jak się mówi

Oczywiście stare samochody są na świeczniku i to nie przypadkowo. Mimo wszystko jak zauważają fani motoryzacji i eksperci w tym temacie, bardziej szkodą jakości powietrza stare piece. Nieprzypadkowo o smogu mówi się w okresie jesienno-zimowym, gdy społeczeństwo zaczyna ogrzewać swoje mieszkania. W niektóre dni po prostu czuć jak powietrze śmierdzi i ma gęstą łunę.

Kiedy stare diesel czy benzyniak jeździ latem, nie ma to większego wpływu na jakość powietrza w danym mieście. Mimo to duża nagonka robi swoje i silniki spalinowe idą do lamusa. Powoli zastępują je samochody elektryczne, do których też niektórzy mają wiele zastrzeżeń.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News