Diesel wciąż chętnie sprowadzany przez Polaków. Średni wiek samochodów może martwić

Diesel wciąż chętnie sprowadzany przez Polaków. Średni wiek samochodów może martwić

Podaj dalej

Polacy wciąż najchętniej kupują używane samochody sprowadzane zza granicy. Tylko w październiku zarejestrowano ich nieco ponad 81 tysięcy sztuk, a w całym roku ponad 712 tysięcy. Tylko w ubiegłym miesiący na diesel zdecydowało się 42,1 proc. wszystkich klientów. Pytanie, czy to dużo czy mało?

Diesel zza granicy? Poproszę!

stacja paliw benzyna diesel

Tam, gdzie inni pozbywają się aut z silnikiem diesla, tak tutaj – w Polsce – bardzo wiele osób zaciera ręce na możliwość okazyjnego zakupu. Dla większości osób to bez znaczenia, co będą wlewać do baku, a już całkowicie nieistotne jest to jaką emisją spalin może ”pochwalić się” dany samochód.

Średni wiek pojazdów z tego typu silnikiem sprowadzanych do kraju nie przekracza 11 lat. Jeżeli chodzi jednak o wszystkie pojazdy jakie zjeżdżają nad Wisłę w tym roku, to mowa o 11 latach. Krótko mówiąc, kupujemy auta te, które np. w Niemczech nikt już nie chce.

Jeżeli chodzi o silniki benzynowe tutaj średni wiek sprowadzanych auto to blisko 13 lat! Głównie na topie są roczniki 2006, 2007 i 2008 donosi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

diesel

Po te auta sięgają Polacy

Volkswagen, Opel i Ford – te trzy marki cieszą się największą popularnością jeżeli chodzi o import. Dalej jest kolejno Audi, Renault i BMW. Główne kraje z których sprowadzane są auta do Polski to Niemcy (376 tys. 489), Francja (69 tys. 555 sztuk) i Belgia (53 tys. 243).

Choć liczby mogą się wydawać duże, to jednak ten rok w związku z pandemią jest znacznie gorszy pod względem importu i sprzedaży aut z zagranicy. Import jest mniejszy o 13,2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News