Diesel w Polsce w ogromnych tarapatach. Co dalej? Te decyzje wielu określa jako zaskakujące

Diesel w Polsce w ogromnych tarapatach. Co dalej? Te decyzje wielu określa jako zaskakujące

ceny paliw silnik

Podaj dalej

Silnik typu diesel od lat cieszy się dużą popularnością w naszym kraju. Decydując się na zakup samochodu bardzo często wybór padał na taką jednostkę napędową. Okazuje się jednak, że moda na silnik wysokoprężny pomału w naszym kraju widać. Oczywiście nie pod względem używanych samochodów, ale pod względem tego co kupujemy w salonach.

A jednak diesel pomału idzie w zapomnienie

Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podał zaskakujące informacje w kwestii tego, jak miewa się diesel w Polsce. I jak się okazuje obecnie tylko co szósty nowy samochód rejestrowany w Polsce posiada właśnie taki silnik. Co ciekawe statystyka mocno pikuje w dół, bowiem pięć lat temu było to ponad 30 procent, a więc blisko co trzeci auto.

Tendencja jest cały czas zniżkowa. Obecnie to o 2,5 punktów procentowych mniej względem poprzedniego oraz 2019 roku. Silnik typu diesel wciąż jest najbardziej popularny wśród trzech producentów – Audi i Mercedesa (po 45 proc. spośród wszystkich rejestracji) oraz BMW (43 proc.). Powyżej 30 punktów procentowych znalazł się Land Rover, Volvo, a także Jaguar. Warto zauważyć, że są to w dużej mierze auta ”z wyższej półki”.

Zdecydowanie dobrze pod tym względem wypada Fiat, Nissan, Toyota, Hyundai i Seat. U tych producentów wskaźnik nie przekracza 5 punktów procentowych. Takie informacje na pewno cieszą mieszkańców większych miast, gdzie odnotowywany jest znacznie większy ruch. Mimo wszystko warto pamiętać, że znacznie bardziej szkodą powietrzu stare piece, niż sam diesel. Różnica jest tutaj ogromne, choć to właśnie samochodom obrywa się najbardziej.

Wśród samochodów pomału też widać spadek silnika wysokoprężnego. Jak długo?

Pozytywnym sygnałem niewątpliwie jest to, że diesel wśród samochodów używanych także odnotowuje spadek. Niestety tutaj wszystko to idzie znacznie wolniej. W samym sierpniu samochody z silnikami Diesla stanowiły 41,9 proc. wszystkich sprowadzonych aut osobowych. Ich udział rok do roku spadł o niecałe 9 procent.

Tutaj jednak trend może się zmienić. Diesel na świecie jest autem którego się klienci pozbywają, a trafiać mają one w dużej mierze do Polski. Jeżeli ceny uzywek spadną, a silnik wysokoprężny będzie w większej ilości przybywał nad Polskę, wówczas może nie być już tak pięknie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News