Diesel w cenie ponad 10 złotych na stacjach? Ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny dla kierowców

Diesel w cenie ponad 10 złotych na stacjach? Ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny dla kierowców

ceny paliw paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Już od dłuższego czasu wiadomo, że diesel w tym roku wyraźnie zdrożeje. Pytanie jakie pozostaje wciąż otwarte to takie, o ile tak naprawdę jego cena pójdzie w górę. Bo prognozy są bardzo różne – jedni mówią, że kierowcy zapłacą nawet 9 złotych, a inni mówią, iż zostanie przekroczona bariera 10 złotych. Na pewno na to będzie miało wpływ bardzo wiele czynników zewnętrznych.

Wszyscy znów kochają diesel

paliwo diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – LaRufi

Diesel od dłuższego czasu pozostaje pod polityczną, społeczną i medialną nagonką. To za sprawą tego, że paliwo to wytwarza bardzo wiele niezdrowych substancji, które trafiają do środowiska. Mowa głównie o pojazdach, które posiadają stare normy emisji spalin. Ale i na pewno w przypadku tych najnowszych jest jeszcze wciąż bardzo wiele do zrobienia i poprawy.

Mimo wszystko nie da się żyć bez oleju napędowego, co pokazano już niejednokrotnie na wielu płaszczyznach. Autobusy elektryczne muszą być wyposażone w diesel, bowiem inaczej nie da się ogrzać ich wnętrza. Dlatego zimą widać jak elektryk z wtyczką kopci nam czarnym dymem przed nosem. Teraz z tym paliwem pogodziła się nawet żegluga, która miała być nowoczesna i jak najbardziej przyjazna dla środowiska. Powód? Cena LNG jest tak duża, że zdecydowanie taniej jeździć jest na oleju napędowym.

Głównie są to statki wycieczkowe, a do takiej zmiany przyznał się już  niemiecki operator Aida Cruises. Przyznał, że rynek energetyczny mierzy się obecnie z tak wysokimi cenami, że firma musi szukać najlepszych rozwiązań dla siebie i dla klientów. Również norweski operator Fjord Line zdecydował się na zmianę napędu, aby było po prostu taniej.

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions

Jak widać rośnie zapotrzebowanie na ropę

To nie są dobre sygnały, bowiem jak widać rośnie światowy popyt na diesel. I do momentu aż będzie on stanowił tańszą alternatywę dla gazu, to każda firma w każdej branży będzie wolała kupić olej napędowy, niż np. LNG. A to znów sprawi, że przy małym popycie, który nadchodzi dojdzie do wzrostu cen, aby rynek został ustabilizowany.

Kierowcy muszą być gotowi na to, że choć teraz mamy w miarę optymalny spokój na stacjach paliw z cenami, to jednak niebawem się to zmieni. Znów zobaczymy jak dynamicznie one się zmieniają i niestety nie będą to zmiany w dół, lecz w górę. Gdzie będzie koniec i jak znacząco zostanie pobity rekord? Trzeba pamiętać, że im droższy diesel to tak naprawdę droższe staje się wszystko, co widzimy w każdym sklepie.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – Kristin

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News