Diesel tanieje już kolejny dzień z rzędu. Czy ktoś to zauważył? Jego cena najtańsza od kilku tygodni

Diesel tanieje już kolejny dzień z rzędu. Czy ktoś to zauważył? Jego cena najtańsza od kilku tygodni

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

W ostatnich dniach diesel tanieje z dnia na dzień, ale mało jest to zauważalne przez większość osób. Wszystko przez benzynę, która drożeje w zastraszającym tempie i to ona jest na głównej tapecie. W tym szoku cenowym jest niewielki powód do zadowolenia. Olej napędowy powoli, bo powoli, ale tanieje. A już na pewno cieszy, że nie drożeje.

Diesel niemal najtańszy od dłuższego czasu

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Średnia cena za olej napędowy w Polsce wynosi 6,55 zł/l, a więc po doliczeniu VAT kosztuje 7,05 zł/l. Przez ostatnie dni diesel tanieje, co na pewno cieszy kierowców jeżdżących na silniku wysokoprężnym. Oczywiście – nie ma się co czarować, że cena niemal cały czas utrzymuje się na podobnym poziomie. Ale tendencja jest na razie spadkowa.

Wczoraj udało nam się zobaczyć na jednej stacji paliw cenę 6,99 zł/l, co już na pewno przykuło uwagę. To jednak zapewne chwilowy przebłysk tego paliwa, bowiem niemal wszyscy zgodnie wokół informują, że koniec maja będzie drożej. Dlatego też kto tankuje paliwo rzadziej, ma okazję ku temu, aby napełnić bak, bo zaraz tendencja może się odwrócić.

W najlepszym momencie ostatnich tygodni średnia cena w hurcie była tylko dwa grosze niższa. Bardzo możliwe, że do końca tygodnia pod tym względem cena się poprawi. Z kolei sama ropa na giełdzie utrzymuje się na poziomie 110 dolarów, a więc nieznacznie wyższym niż w ostatnim czasie. Choć ostatnio ma zarówno spadki, jak i wzrosty, ale jej średnia kształtuje się na tym właśnie poziomie.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Czerwiec najdroższym miesiącem

Wiele mówi się o tym, że czerwiec mocno opróżni portfele kierowców. Wzrosty ceny mogą osiągnąć poziom taki, że ceny będą kształtować się w okolicach 8 złotych. Dlatego też polski rząd ma w planach złagodzenie skutków wzrosty i zamrożenia cen. Na razie jednak nie są znane żadne szczegóły w tej kwestii. Sytuacja jest omawiana w różnych ministerstwach.

Unia Europejska także nie ogłosiła zapowiadanego embargo na rosyjską ropę. Miało stać się to w tym tygodniu, ale temat po raz kolejny mocno ucichł. Wynika to z braku jednomyślności, a dokładniej mówiąc przez Węgry, które są uzależnione od Rosji. Trudno znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że żadna gospodarka nie ucierpi mocniej niż się wydaje.

ceny paliw diesel
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News