Diesel się zepsuł? Niekoniecznie. Zimowe usterki które miną razem z ustąpieniem mrozów

Diesel się zepsuł? Niekoniecznie. Zimowe usterki które miną razem z ustąpieniem mrozów

Podaj dalej

Każdy samochód przystosowany jest do tego, aby pracować zarówno w skrajnie wysokich, jak i w skrajnie niskich temperaturach. Mimo wszystko są jednak pewne granice, które po przekroczeniu dają o sobie znać jeżeli chodzi o użytkowanie pojazdu. Nie zawsze świadczą one jednak o tym, że nasze auto z silnikiem typu diesel lub benzynowym uległo awarii.

Diesel zamarza, a to normalne

samochod awaria zima

Bardzo niskie ujemnie temperatury wpływają bardzo niekorzystnie zarówno na prace silnika, jak i wszystkich innych podzespołów. W samej jednostce napędowej może dojść do zgęstnienia oleju, z kolei akumulator ma skłonności do wyczerpywania się. Z oleju napędowego może wytrącić się parafina i odpalenie pojazdu będzie praktycznie niemożliwe.

To jedne z najpopularniejszych i najbardziej doskwierających problemów kierowców. Są jednak takie z których do końca możemy nie zdawać sobie sprawy, jak i takie które możemy traktować jako poważne awarie. A tak zupełnie nie jest, bowiem problem minie, gdy temperatura zacznie rosnąć.

Tak jest np. ze skrzynią biegów i problemami z ich zmianą. Środek smarny tracie swoje właściwości i potrzebuje czasu, aby się rozgrzać, a biegi wbijały się lekko i przyjemnie. Nie ma też potrzeby przejmowania się, gdy z rury wydechowej za bardzo dymi. To efekt skraplania się pary wodnej i nie jest to nic groźnego.

diesel zima mroz

Bez obaw, to nie awaria

Nie od dziś wiadomo, że zimą w trakcie dużych mrozów lepiej nie zaciągać hamulca ręcznego. Może on przymarznąć i po prostu zostaniemy przyblokowani do czasu, aż temperatura nie wzrośnie. Często zawodzi również elektryka w pojazdach bardziej nowoczesnych i zaawansowanych. Zawodzić w tym okresie mogą również funkcje, które wymagają czujników.

Warto zwrócić uwagę na ”nowe” hałasy i dźwięki. Te na pewno będą występowały, gdy termometr będzie pokazywać dwucyfrową liczbę na minusie. To także nic niepokojącego, co na pewno nie powinno wzbudzać naszego niepokoju.

zamarzniety samochod diesel

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News