Diesel rozjechany przez elektryka. Ten projekt już w pełni pogrąży legendarny silnik?

Diesel rozjechany przez elektryka. Ten projekt już w pełni pogrąży legendarny silnik?

Podaj dalej

Mało kto wie, że w Polsce obydwa się jeden z największych projektów, w którego trakcie toczą się badania TCO oraz emisyjności samochodów elektrycznych, a także spalinowych. Mowa o ”ELAB – Miasto Czystego Transportu”, jaki został przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Diesel pozostaje w cieniu samochodu elektrycznego.

Diesel polegnie z elektromobilnością

diesel silnik olej napedowy

O samym projekcie można dowiedzieć się na stronie PSPA, bowiem tutaj chcemy skupić się wyłącznie na tym, co dowiedzieliśmy się po 9 tygodniach prowadzonych testów. Warto podkreślić, że odbywają się one w Polsce i biorą w nich udział trzy samochody spalinowe i trzy te same modele, lecz elektryczne. Jeżdżą one głównie po miastach i są wypożyczane różnym podmiotom.

Wedle opublikowane na tę chwilę raportu wynika, że średni koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym jest o niemal 70 proc. niższy niż w przypadku aut spalinowych. A to wszystko przy redukcji emisji dwutlenku węgla na każde 100 km wynoszącej średnio 32,5 proc.

Na ten moment pojazdy biorące udział w badaniu pokonały łączny dystans 17 471 kilometrów. Większość, bo aż 71,4 procent, wyłącznie po drogach miejskich. Obecnie projekt znajduje się na półmetku, ale już można wyciągnąć z niego dużo wniosków.

ladowanie samochod elektryczny

Różne warunki pracy

Każdy z samochodów każdego dnia mierzy się z innymi warunkami na drodze. Częste postoje, korki, dłuższa trasa i wiele innych. To wszystko jest dokładnie analizowane na wiele sposobów. Wszystko po to, aby później dokładnie móc przedstawić pełne dane, które dla wielu mogą okazać się zaskoczeniem.

Zwłaszcza jeżeli chodzi o proporcje różnicy. Już widać, że diesel i inne auta spalinowe wypadają dość szaro, na tle samochodów elektrycznych. To może tylko pokazać, że pod wieloma względami idąca zmiana wcale nie musi być taka zła, jak niektórzy uważają.

elektryk diesel auto

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News