Diesel może zostać uratowany przez sieć 5G. Ta przyczynia się do obniżania emisji spalin

Diesel może zostać uratowany przez sieć 5G. Ta przyczynia się do obniżania emisji spalin

diesel siec 5g

Podaj dalej

Nie od dzisiaj wiadomo, że sieć 5G to ogromna przyszłość, która gdy już obejmie znaczną część świata, stanie się niezwykłą rewolucją. Skorzystać na tym ma także w dużym stopniu motoryzacja za sprawą niebywałych nowinek technologicznych. Chodzi w dużej mierze o zniwelowanie korków czy zarządzanie ruchem w mieście. Skorzystają na tym również poniekąd auta z silnikiem typu diesel!

5G to przyszłość motoryzacji

5g emisja spalin

Nowoczesna technologia w dużej mierze pozwoli na szybszy rozwój samochodów autonomicznych. Szybszy przesył danych stanie się gwarancją tego, że powinno dochodzić do żadnych opóźnień, a te nie spowodują niczego złego w drodze. Tego typu pojazd będzie dzięki 5G więcej ”widział” i stanie się bardziej bezpieczny dla otoczenia.

Na wszystkim skorzysta także przysłowiowy Kowalski. Chodzi m.in. o sygnalizację świetlną, która będzie czytała to co dzieje się w najbliższej okolicy i w inteligenty sposób zarządzała ruchem, aby go upłynnić. Pod tym kątem prowadzone były już badania i przynosiły w pełni pozytywne wyniki dla kierowców.

Jeżeli chodzi kwestie bezpieczeństwa na pewno ciekawie brzmi fakt o możliwości informowania kierowców o tym, że ktoś wchodzi na pasy. Również zarządzanie sygnalizacją świetlną w taki sposób, aby karetka miała zieloną falę brzmi znakomicie. To wszystko kwestia naprawdę niedalekiej przyszłości w połączeniu z nowymi pojazdami.

diesel spaliny 5g

Jak w tym wszystkim odnajdzie się diesel

Choć diesel jako jednostka napędowa nie jest wskazywany jako przyszłość, to jednak i pojazdy z takim silnikiem skorzystają. Według Carnegie Mellon University prawidłowe zarządzanie ruchem przekłada się na spadek emisji spalin o jedną piątą. Tego typu pojazdy najwięcej palą w ruchu miejskim – na światłach, czy stojąc w korkach.

Tego typu stosowane są już w Malezji, gdzie sygnalizacja świetlna dokładnie analizuje dane skrzyżowanie. Chodzi o liczbę pojazdów, to w którą stronę jadą, itd. Na tej podstawie sama dopasowuje zmiany świateł, aby ruch był jak najbardziej płynny. To przełożyło się bardzo szybko na zmniejszenie emisji spalin w tym rejonie.

samochod diesel internet

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News