Diesel mocno podpadł. Nowy wypada gorzej, niż stary silnik na benzynę. Normy Euro to kompletna bzdura?!

Diesel mocno podpadł. Nowy wypada gorzej, niż stary silnik na benzynę. Normy Euro to kompletna bzdura?!

spaliny silnik podatek

Podaj dalej

Nawet nowy diesel z najlepszą normą Euro nie jest tak dobry, jak starszy samochód napędzany przez benzynę. A to oznacza, że sens np. stref czystego transportu w miastach, traci nieco sens. Bo realnie patrząc dalej będą tam pojawiać się auta, które z ”czystymi” spalinami mają niewiele wspólnego. Najnowsze badania mocno komplikują wiele projektów Unii Europejskiej.

Diesel mocnym trucicielem

nowy podatek spaliny
fot. freepik

Badania przeprowadziła firma The Real Urban Emission (TRUE) Initiative. Skupiono się tutaj na tym, aby oszacować rzeczywistą emisję szkodliwych substancji wydobywanym z silnika. Cała uwaga skupiła się na substancjach, które najbardziej trują nasz organizm – mowa o tlenkach azotu i słynnych już pyłach PM 2,5.

Warto tutaj podkreślić, że badania zostały przeprowadzone na każdej emisji spalin. Co za tym idzie, poddano weryfikacji wszystkie normy Euro jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Wyniki pokazują, że jeżeli chodzi o diesel aż do normy Euro 5 nie ma ani jednej przyzwoitej oceny. Z kolei w normie Euro 6 tylko garstka pojazdów załapała sie na średnią skalę.

Euro 6d-TEMP to już norma w której faktycznie widać efekty. Tutaj nie odnotowano już żadnego czerwonego samochodu, ale też ani jednego zielonego – wszystkie na żółto, a więc w skali średniej. Wniosek z tego płynie jeden. Nawet najstarsze auta na benzynę mają ”zdrowsze” spaliny, niż te najbardziej nowoczesne samochody napędzane przez olej napędowy.

spaliny silnik samochod
fot. freepik

Badania kluczowe dla wielu decyzji?

Teraz pozostaje pytanie, czy w niedalekiej przyszłości wyniki tych badań będą miały odzwierciedlenie w decyzjach politycznych. Bo mieć niewątpliwie powinny, jeżeli faktycznie chodzi o zdrowie i życie ludzi. Jeżeli tak to nie same normy Euro powinny decydować, a realny wpływ tego, jak te normy spełniają swoje działanie. A jak widać diesel wypada tutaj blado.

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News