Diesel kosztuje już 6,99 zł/l! Benzyna także tanieje, ale czy będzie kosztowała w końcu 5,99 zł/l?

Diesel kosztuje już 6,99 zł/l! Benzyna także tanieje, ale czy będzie kosztowała w końcu 5,99 zł/l?

benzyna diesel ceny paliw paliwo marża opłaty podatki vat akcyza

Podaj dalej

Coraz niższe ceny za diesel oraz za benzynę na stacjach paliw w Polsce. Już na niektórych z nich kierowcy mogą zapłacić za olej napędowy 6,99 zł/l, a takiej kwoty na pylonach i przy dystrybutorach nie było widać już od dawna. Tendencja wciąż jest spadkowa i jazda samochodem będzie dostarczała coraz więcej radość. Oby tylko takie spadki w kosztach tankowania nie były chwilowe, ale nic na to nie wskazuje.

Diesel i benzyna wciąż tanieją

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – Rawf8.com

Mocno i bardzo wyraźnie tanieje diesel w ostatnim czasie. Na szczęście ceny hurtowe mają przełożenie na ceny detaliczne, dlatego też kierowcy mogą coraz więcej zaoszczędzić. Już w środę można było zobaczyć na pierwszych stacjach w Polsce cenę 6,99 zł/l. Trzeba daleko sięgnąć pamięcią, aby przypomnieć sobie taką wartość. I warto wspomnieć, że wówczas obowiązywał niższy podatek.

Gdyby dziś obowiązywał taki podatek, za diesel płacilibyśmy 6,09 zł! To już niewątpliwie byłaby rewelacyjna cena. Mało tego – benzyna kosztowałaby wówczas 5,74 zł/l. Takie ceny byłby marzeniem kierowców i niewątpliwie czymś, co byłoby można nazwać już pewnego rodzaju normalnością. Takie ceny to odzwierciedlenie dzisiejszych czasów i miejmy nadzieję, że kiedyś za tyle będziemy tankować.

Bo obecnie wciąż jest drogo i za drogo, choć oczywiście taniej niż wcześniej. Zapowiada się jednak, że ceny paliw dalej będą spać, bo ropa Brent znów zaczęła wyraźnie tanieć i na obecną chwilę trzeba za nią zapłacić 80 dolar – o 5 dolarów mniej.  Niestety sama cena dolara zbliża siędo kwoty 4,50 zł, co nie jest zbyt optymistyczne. Gdyby znów była cena o 20 groszy mniejsza jak ostatnio, wówczas można by liczyć na jeszcze niższe ceny o około 30-35 groszy na litrze!

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Wszystko tanieje, tanieje też LPG

To już jest niemal tradycją, że kiedy spada cena za diesel i benzynę, spada również cena za LPG. Tak się znów dzieje i LPG na niektórych stacjach paliw jest dostępne poniżej 2,90 zł/l! Wchodzimy w dobry okres dla cen paliw i oby taka sytuacja trwała jak najdłużej. Będzie ona przyczyniać się do tego, że spadać będzie inflacja.

Zmiany z dostawami ropy i dostawami LPG w żadnym stopniu nie wpłynęły znacznie na kwoty, jakie widzimy na stacjach. Warto bacznie obserwować co będzie się działo dalej z cenami paliw i… po prostu tankować i jeździć. Jest okazja na to, aby podróżować więcej, niż w ostatnich miesiącach, bowiem wycieczki stają się tańsze.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – Mstandard

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News