Diesel już za równe 7 zł, a benzyna za 6 zł. Dlaczego stacje paliw wciąż nie obniżają cen paliw

Diesel już za równe 7 zł, a benzyna za 6 zł. Dlaczego stacje paliw wciąż nie obniżają cen paliw

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Nie zwalniają obniżki za diesel i benzynę, ale jest z nimi jeden poważny problem. Zaczyna nie być ich widać na stacjach paliw, co zaczyna niepokoić coraz bardziej. Wraz z nadejściem mrozów można odnieść wrażenie, że zamroziły się także ceny paliw. O ile różnice były niewielkie można to było jakoś wytłumaczyć, ale stają się one już coraz bardziej wyraźne.

Diesel i benzyna są za drogie względem cen hurtowych

diesel benzyna paliwo ceny paliw paliwa
fot. freepik

Nadszedł taki moment, że można śmiało postawić pytanie, czy kierowcy powinni czuć się oszukiwani? W średnich cenach hurtowych po doliczeniu podatku diesel kosztuje już 7,03 zł/l, a benzyna 6,02 zł/l. Do tego wszystkiego stacje paliw doliczają wyłącznie marżę. Patrząc zatem na pylony przed stacjami widać, że ta jest ogromna.

Nawet najtańsze stacje paliw, gdzie paliwo schodzi jak świeże bułeczki trzymają cenę 6,40 złotych za benzynę i 7,60 złotych za olej napędowy. Patrząc na diesel najczęściej jest to 50 groszy w górę drożej, w odniesieniu do cen hurtowych. Jest drogo i budzi to wątpliwości, czemu tak się dzieje.

Stacje paliw niewątpliwie odkuwają się za okres, w którym marża była po prostu zerowa. A tak wbrew pozorom było bardzo często w tym roku. Na wielu stacjach paliw obniżki powinny niebawem ruszyć, bowiem wystarczy tak naprawdę ruch konkurencji, aby pchnąć to wszędzie w dół. Na razie jednak to co dzieje się w hurcie, na pewno nie dzieje się w detalu.

diesel ceny paliw
fot. freepik

Będzie taniej niż 7 i 6 złotych?

Już dosłownie o włos są ceny paliw w hurcie od tego, aby w cenach detalicznych móc oferować paliwo poniżej 7 i 6 złotych. Wygląda jednak na to, że nikomu specjalnie nie jest do tego aż tak śpieszno. Wysokie marże sprawiają, że kierowcy mają cały czas do czynienia z cenami, takie jakie były już dłuższy czas temu w odzwierciedleniu realnym.

Nie pozostaje nic innego, jak czekać na obniżki. Byle tylko do tego czasu nie doszło do zrównania się cen hurtowych z tymi, z którymi są teraz. Bo da to efekt taki, że taniej już nie zatankujemy.

paliwo diesel benzyna lpg
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News