Diesel i jego spaliny znów atakują. Powraca temat Stref Czystego Transportu w dużych miastach

Diesel i jego spaliny znów atakują. Powraca temat Stref Czystego Transportu w dużych miastach

diesel emisja spalin

Podaj dalej

W Polsce zaczyna na nowo powracać temat tego jak diesel i jego spaliny są trujące. Ale dotyczy to wszystkich samochodów z silnikiem spalinowym, więc tak naprawdę praktycznie wszystkich pojazdów jeżdżących po Polsce. Na nowo powstają apele o to, aby wprowadzić strefy czystego transportu, które mają uchronić nasze życie i zdrowie. Temat jednak szybko spotkał się z odzewem.

Stara śpiewka powraca, a więc diesel truje?

Temat na nowo rozbudził Polski Alarm Smogowy i Warszawa Bez Smogu, które stworzyły kampanię obwiniającą kierowców o trucie społeczeństwa. W stolicy kraju pojawił się m.in. ogromny mural z wizerunkiem dziecka i płucami, które zajmują kopce samochody. Temat niezwykle kontrowersyjny został na nowo poddany dyskusji. W sprawie interweniował już Związek Dealerów Samochodów, który nie zgadza się z zarzutami i uważa, że źle wybrano kierunek ataku.

Przedstawiciele Związku twierdzą, że w ten sposób psuty jest wizerunek kierowców, jako odpowiedzialnych za złą jakość powietrza. W końcu z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że samochody osobowe w Polsce odpowiadają za mniej, niż 10 procent zanieczyszczenia powietrza. I pokazują to też inne badania mówiące jasno – za smog odpowiadają stare piece, którymi większość Polaków ogrzewa swoje mieszkania. – Potwierdzeniem tego mogą być tzw. mapy smogowe tworzone dla największych aglomeracji, gdzie wyraźnie widać, że w trakcie miesięcy, podczas których jest ograniczone użycie pieców grzewczych, stan powietrza jest dobry. Jest to istotne biorąc pod uwagę, że natężenie ruchu drogowego w skali roku pozostaje w większości na podobnym poziomie – czytamy w piśmie Związku.

Związek Dealerów Samochodów zwraca uwagę, że zamiast atakować i dyskryminować, lepiej edukować w tym temacie. Bo tego typu ataki mogą przynieść zupełnie inny efekt niż ten, do którego dążą na co dzień organizacje. Atakowanie kierowców, którzy mają samochód napędzany przez diesel czy benzynę, to całkowicie bezmyślny kierunek i z tym trzeba sięzgodzić.

Kontrowersyjnie, ale czy skutecznie?

Polski Alarm Smogowy przyznał, że mural jaki się pojawił jest kontrowersyjny. Zaznacza jednak, że to nawiązanie do tego, że to najmłodsi najbardziej będą odczuwać jakoś powietrza. Zaznaczają przy tym, że najgorszy dla jakości powietrza jest stary diesel, a jak wiadomo tego w kraju jest najwięcej.

– Badania ruchu pokazują, że 7 proc. najstarszych aut wytwarza 28 proc. szkodliwych tlenków azotu. Do pracy bardzo często można dojechać transportem zbiorowym albo rowerem – pisza organizatorzy kampanii w informacji zamieszczonej na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News