Diesel i benzyna za dużo pali? Zobacz jak prosto temu zaradzić

Diesel i benzyna za dużo pali? Zobacz jak prosto temu zaradzić

Podaj dalej

Twój stan konta mocno odczuwa to, że tankujesz paliwo rodzaju diesel lub benzyna? Warto pomyśleć o tym jak w prosty sposób przyoszczędzić stosując proste tricki. Nie wymaga to niczego więcej niż niewielkiej wiedzy i… myślenia. Wówczas zależenie od tego ile jeździmy miesięcznie, można odpowiednio przyoszczędzić.

Diesel czy benzyna – szanuj paliwo!

Choć na stacjach płacimy średnio 20 procent mniej niż w roku ubiegłym, nie oznacza to, że mamy spalać paliwo na potęgę. W skali roku może okazać się, że uda nam się przyoszczędzić naprawdę ciekawą sumę. Co zatem robić?

Ekonomiczna jazda polega m.in. na tym, że zaraz pod odpaleniu samochodu od razu nim ruszamy w drogę. Nie zajmujemy się pobocznym rzeczami jak np. szukanie stacji czy przeglądanie smartfonu.  W takiej sytuacji nie tylko spalamy niepotrzebnie paliwo, ale również męczymy silnik. Nierozgrzany, pracujący na wolnych obrotach, szybciej się zużywa.

Diesel TDI
fot. VW

Istotne jest również umiejętne zmienianie biegów. Ważny, aby przerzucając wyższe biegi działo się to możliwie na jak najniższych obrotach. Zwłaszcza jedynka i dwójka.

Ekonomiczna jazda. Warto pamiętać

Równie ważne w ekonomicznej jeździe jest hamowanie. Kierowca powinien odpowiednio redukować biegi wówczas gdy zmniejsza prędkość przed całkowitym zatrzymaniem się. Należy pamiętać, że jazda na luzie nie jest korzystna dla silnika, a niestety wielu kierowców ma taką tendencję.

Jak tabliczkę mnożenia powinno się pamiętać, iż niższa prędkość obrotowa silnika, tym niższe zużycie paliwa. Na trasie kierowca powinien dbać o to, aby jechać równomierną prędkością. Jazda raz szybsza, a raz wolniejsza nie jest ekonomiczna.

przepisy-mandat-opony-zimowe
Dbaj o ciśnienie w oponach

Każdy właściciel samochodu powinien na bieżąco sprawdzać ciśnienie w oponach. Zbyt niskie prowadzi stwarza opory toczenia i zwiększa się zużycie paliwa nawet o 10 proc.!

Nie można zapomnieć o rozsądnym korzystaniu z klimatyzacji. Tyle tylko, że tutaj lepiej dołożyć kilka złotych niż siedzieć w aucie niczym w saunie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News