Diesel i benzyna wzrosną w cenie o ponad 60 groszy. Będzie to odpowiedź na nadchodzący kryzys

Diesel i benzyna wzrosną w cenie o ponad 60 groszy. Będzie to odpowiedź na nadchodzący kryzys

Diesel, benzyna, LPG drożej

Podaj dalej

O tym jak drogi diesel i droga benzyna może mieć znaczący wpływ na nasze życie, przekonaliśmy się i przekonujemy niemal nieustannie. Wysokie ceny paliw mając znaczący wpływ na to, że wokół drożeje praktycznie wszystko. Przekonują się o tym również inne kraje, a w ostatnim czasie dość znacząco Pakistan. Tam paliwo dość wyraźnie poszło w górę po decyzji tamtejszego rządu.

Diesel i benzyna podrożały o blisko 60 groszy w moment

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. freepik

Tamtejszy Minister Finansów podjął decyzję, że diesel i benzyna zdrożeją o 35 rupii, a więc w przeliczeniu na złotówki o 60 groszy. Tym samym cena benzyny wzrośnie do poziomu 249,80 rupii, a oleju napędowego do kwoty 262,8 rupii. Taka decyzja był podyktowana tym, że doszło do gwałtownego spadku wartości krajowej waluty. W dodatku kraj ten wciąż czeka na wypłatę kolejnej transzy pieniędzy w ramach międzynarodowego programu finansowania.

– Jako kraj musieli wziąć pod uwagę wzrost międzynarodowych cen ropy i dewaluację rupii. Ta podwyżka jest dokonywana natychmiast na zalecenie organu regulacyjnego do spraw ropy i gazu. Ten powiedział, że pojawiły się doniesienia o sztucznych niedoborach i gromadzeniu paliwa w oczekiwaniu na podwyżki cen. Podwyżka cen jest zatem dokonywana natychmiast, aby temu zaradzić – powiedział Ishaq Dar, cytowany przez Al Jazeera.

Choć podwyżka wydaje się nieznaczna, to dla Pakistańczyków jest bardzo wyraźna. W dużej mierze można ona przyczynić się do tego, że ten biedny kraj stanie się po prostu jeszcze biedniejszy. To, że ludzie przestaną jeździć samochodami to jedno, ale jak zawsze i wszędzie będzie to miało wpływ na wzrosty cen wszystkiego w sklepach.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

W Polsce też czekają nas podwyżki

Pakistan musiał podnieść cenę za diesel i benzynę nagle. W Polsce działanie to ma powolniejszy tryb i przez cały styczeń zaobserwowaliśmy wzrost na poziomie około 30 groszy. Dziwić kierowców może to, że cena ropy znajduje się niemal na tym samym poziomie co 1 stycznia. Podobnie zresztą jak dolara, a mimo to paliwo kosztuje więcej.

Prawdziwe podwyżki jednak powinny być przed nami. Nie będzie ona jednak tak jak w Pakistanie spowodowana natychmiastową decyzją Ministra Finansów. Będzie to typowe działanie rynkowe, które krok po kroku będzie doprowadzało do tego, że na stacjach paliw będziemy płacili więcej. Głównym powodem będzie zapotrzebowanie na ropę i wysoki popyt.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – irenemiller gro

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News